• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA 2021: Fermierii care au intrat la plata finală până astăzi!

    agrointeligenta.ro -

    Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, anunță care este situația la zi a plăților pentru subvențiile agricole achitate pe hectar și pe cap de animal. Numărul fermierilor autorizați la plata regulă din campania APIA 2021 a ajuns la 427.019 beneficiari.

    Chiar și ieri, sâmbătă, 11 decembrie, funcționarii APIA au autorizat plăți pentru un număr de 55.673, suma pentru acești beneficiari fiind de 15,93 milioane de euro.

    ”Totalul fermierilor autorizați la plata finală în Campania 2021 din 02.12.2021 – 11.12.2021 este de 427.019 de fermieri, cu o sumă de 123,57 de milioane de euro”, a declarat directorul APIA, Adrian Pintea, pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Vă reamintim că în cadrul campaniei de plăți regulare, din 2 decembrie, APIA achită fermierilor diferența de 30% după autorizarea avansului, sau plata integrală la fermierii care nu au luat avans. În afară de schemele pe suprafață, la plată sunt și crescătorii de ovine cu sprijinul cuplat.

    La bovine, autorizările pentru sprijinul cuplat încep de luni, 13 decembrie.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fondatorul Agricover anunță că nu preia terenurile grupului Axios și că nu e interesat de dezvoltarea unor ferme proprii Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Motorina a sărit de 9 lei litrul. Fermier: După ce recoltez grâul și rapița, nu mai semăn nimic!

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea