• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul îngrășămintelor mai poate crește cu 15-20%. Când se va atinge vârful scumpirilor!

    agrointeligenta.ro -

    Potrivit experților mondiali, piața de îngrășăminte ar trebui să atingă valori de vârf în decembrie-ianuarie, după care ne putem aștepta la o schimbare treptată a tendinței, potrivit unei analize realizate de portalul Agropolit.com din Ucraina.

    „Potrivit experților mondiali, piața ar trebui să atingă valori de vârf în decembrie-ianuarie, după care ne putem aștepta la o schimbare treptată a direcției trendului. Tendința globală va servi drept bază pentru stabilirea prețurilor pe piața ucraineană. Prin urmare, conform dinamicii pieței mondiale, ne putem aștepta la o creștere suplimentară a prețurilor îngrășămintelor cu azot de pe piață cu 15% -20%. O schimbare treptată a direcției tendinței este așteptată din martie, dar este posibil și un scenariu de scădere bruscă a prețurilor, care ar putea duce la o scădere bruscă a cererii pe piața de consum”, se arată în articol.

    Circa 2,3 milioane de tone de îngrășăminte cu azot vor fi necesare pentru campania de primăvară în Ucraina, dintre care 75% vor fi furnizate de producătorii interni.


    Te-ar mai putea interesa

    Arendă record pentru un teren de la ADS – 7.008 kilograme de grâu la hectar, pe an Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc” Prețul unui hectar de teren arabil și de pășune în România – prețuri pe regiuni. Media națională – 8.500 euro/ha

    Ultimele știri

    Medicii veterinari – cu o mână li s-a dat, cu alta li s-a luat. Indemnizațiile lor au fost reduse la jumătate Controale la stâne! Ciobanii iau amenzi pentru pășunatul neautorizat și depășirea numărului maxim de câini Porcul crescut tradițional, micul câștig al gospodarilor de Crăciun: ”Am avut șase porci și i-am dat pe toți la 20 lei kilogramul în viu”