• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: România poate crește exporturile spre Palestina! Veste bună pentru crescătorii de bovine!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Intensificarea exportului de animale vii și deschiderea comerțului cu carne și produse din carne din România către Palestina. Acestea au fost subiectele principale discutate în cadrul unei întâlniri desfășurate la sediul Autorității Naționale Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), între vicepreședinții ANSVSA, Mihai Ponea și Laszlo Csutak Nagy și Ambasadorul Statului Palestina în România, Excelența Sa Issam Masalha.

    Într-o informare postată pe pagina oficială de Facebook a instituției și preluată de Agrointeligența – AGROINTEL.RO, se arată că România va avea posibilitatea de a exporta, pe lângă carne și produse din carne și produse lactate, pește și produse din pescuit către Palestina.

    ”Vicepreședinții ANSVSA dr. Mihai Ponea și dr. Laszlo Csutak Nagy au primit vizita Ambasadorul Statului Palestina în România Excelenței Sale Issam Masalha și ministrului consilier al ambasadei palestiniene Waill Batrekhi. Întâlnirea a fost organizată la sediul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, la inițiativa Ambasadei Statului Palestina la București, cu scopul dezvoltării relațiilor bilaterale și a avut ca subiecte intensificarea activităților de export cu animale vii și deschiderea comerțului cu carne și produse din carne din România în Palestina. În cadrul discuțiilor, oficialii ANSVSA au subliniat că România are posibilitatea de a exporta, pe lângă carne și produse din carne, și produse lactate, pește și produse din pescuit, cu respectarea condițiilor impuse de autoritatea veterinară palestiniană”, se arată în comunicarea ANSVSA.

    Te-ar mai putea interesa

    Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!