• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Inspectorii ANSVSA au descins în Târgul de la Călugăreni și în curțile gospodarilor!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Inspectorii ANSVSA au descins la Târgul de la Călugăreni și în curțile gospodarilor! În contextul apropierii sărbătorilor de iarnă și a evoluției pestei porcine africane (PPA) pe teritoriul României, inspectori din cadrul Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) și Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Giurgiu au efectuat în zilele de 18 și 19 decembrie 2021 o amplă acțiune de control în trafic (DN 5 București- Giurgiu), în comuna Călugăreni și la târgul de produse, care se organizează săptămânal în această localitate.

    Demersul serviciilor veterinare, care a avut drept scop prevenirea și combaterea circulației și a comerțului ilegal de animale și produse din carne, a beneficiat de sprijinul Inspectoratului de Poliție Județean Giurgiu și Inspectoratului de Jandarmi Giurgiu, potrivit unui comunicat de presă remis de ANSVSA.

    În urma controalelor efectuate au fost acordate 9 amenzi contravenționale în valoare totală de 10.740 de lei, pentru următoarele neconformități constatate:

    – 3 suine neidentificate, într-o exploatație nonprofesională, pentru care a fost aplicată o sancțiune în valoare de 1.200 de lei;
    – 2 mijloace de transport, fiecare cu câte o suină sacrificată, fără documente sanitare veterinare, fiind aplicate 2 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1.440 de lei;
    – 15 suine neidentificate într-o exploatație nonprofesională, fiind aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 1.200 de lei;
    – 10 suine neidentificate într-o exploatație nonprofesională, fiind aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 1.200 de lei;
    – 7 suine neidentificate într-o exploatație nonprofesională, fiind aplicată o sancțiune contravențională in valoare de 1.200 de lei;
    – 2 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 3.000 de lei, pentru transportul unei suine sacrificate, neidentificate și fără documente sanitare veterinare, aplicate proprietarului porcului și intermediarului care a facilitat vânzarea. De asemenea, a fost sancționat cu suma de 1.500 de lei și proprietarul exploatației de proveniență, pentru deținerea de animale neidentificate.

    Astfel de acțiuni de control vor continua la nivel național de-a lungul întregii perioade a sărbătorilor de iarnă. De asemenea, ANSVSA pune la dispoziția cetățenilor numărul de „Call Center” – 0800 826 787 – care poate fi apelat gratuit, din orice reţea de telefonie, pentru a sesiza nereguli în domeniul siguranţei alimentelor.


    Te-ar mai putea interesa

    Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!”

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe