• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ultima oră de la ANM! Fenomen periculos până sâmbătă în 18 județe!

    Roxana Dobre -

    Alertă meteorologică emisă de meteorologi pentru aproape jumătate din județele țării sunt așteptate fenomene de iarnă ce includ temperaturi scăzute, vânt puternic și troiene de zăpadă.

    Începând de astăzi, joi –  13 ianuarie, de la ora 18:00, până sâmbătă, 15 ianuarie, la ora 20:00, meteorologii anunță că 18 județe se vor confrunta cu vânt puternic cu rafale ce vor depăși 90…110 km/h și zăpada va fi spulberată. Pentru același interval se va afla în vigoare și o informare meteorologică de vânt în estul, sudul și centrul țării.

    Cod Galben de vânt în 18 județe

    Interval de valabilitate: 13 ianuarie, ora 18:00 – 15 ianuarie, ora 20:00
    Fenomene vizate: intensificări susținute ale vântului

    În intervalul menționat, în Carpații Orientali și Meridionali, la altitudini de peste 1500 m, vântul va avea intensificări cu rafale ce vor depăși 90…110 km/h și zăpada va fi spulberată. Începând din dimineața zilei de vineri (14 ianuarie) vântul se va intensifica și în jumătatea nordică a Moldovei unde vitezele vor depăși 55…65 km/h.

    Din după-amiaza zilei de vineri (14 ianuarie) în zona înaltă a Carpaților Meridionali și de Curbură vântul va sufla tare, viscolind și troienind zăpada, iar vizibilitatea va fi foarte redusă.

    Județele vizate sunt: Alba, Argeș, Bacău, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Iași, Neamț, Prahova, Sibiu, Suceava, Vâlcea și Vrancea.

    Informare meteorologică valabilă până sâmbătă, 15 ianuarie

    Interval de valabilitate: 13 ianuarie, ora 10:00 – 15 ianuarie, ora 20:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului

    În intervalul menționat, vântul se va intensifica treptat, la început în zona de munte, iar din dimineața zilei de vineri (14 ianuarie) local și în estul, sudul și centrul țării. Vor fi rafale cu viteze în general de 45…55 km/h, mai mari în zona montană înaltă și în Moldova.

    Pe arii restrânse, mai ales în noaptea de vineri spre sâmbătă (14/15 ianuarie) se va forma polei în nord, centru și nord-est.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APIA confirmă noul val de plăți la subvenții. Schemele care se achită acum fermierilor la nivel național Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t

    Ultimele știri

    AAC – dialog strategic la Administrația Prezidențială pentru viitorul agriculturii românești. 8 subiecte importante pentru fermieri Terracalco 95 – Amendamentul care transformă solul. De ce fermierii îl folosesc tot mai mult în 2026 Cereale “descălțate” după iarnă? Pași esențiali pentru reluarea vegetației de la Naturevo O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Almut Bitterhof, DG SANTE: România a anunțat că nu va mai acorda autorizații de urgență pentru neonicotinoide