• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Certificat obligatoriu pentru fermierii care fac stropiri cu pesticide!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Document obligatoriu pentru fermierii care utilizează produse de protecție a plantelor la culturile pe care le înființează. Producătorii agricoli pot participa anual la o serie de cursuri pentru obținerea unui certificat pentru utilizarea durabilă a produselor de protecția plantelor.

    Autoritatea Națională Fitosanitară (ANF) Iași anunță că în lunile ianuarie – februarie organizează două sesiuni de instruire și certificare în scopul utilizării durabile a produselor de protecția plantelor pentru activitatea de utilizatori profesioniști.

    ”Către utilizatorii de produse pentru protecția plantelor plantelor. Potrivit prevederilor art. 13 din Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale, ministrului mediului și ministrului sănătății nr.1356/1342/2018/51/2019 privind sistemul de instruire și certificare în scopul utilizării durabile a produselor de protecția plantelor, vă comunicăm că Autoritatea Națională Fitosanitară  (ANF) prin Oficiul Fitosanitar (OF) Iași organizează sesiuni de instruire și certificare în scopul utilizării durabile a produselor de protecția plantelor pentru activitatea de utilizatori profesioniști în următoarele perioade: 17 ianuarie – 20 ianuarie  utilizatori și 31 ianuarie – 3 februarie utilizatori”, este mesajul transmis de ANF.

    Utilizatorii profesioniști  sunt definiți ca orice persoană care utilizează pesticide în cadrul activității sale profesionale, inclusiv operatori, tehnicieni, angajați și liber profesioniști din sectorul agricol n.r)

    Dosarele se depun cu 3 zile înainte de începerea cursului

    Conform sursei citate, participanții la cursul de instruire depun dosarul de înscriere, cu minimum 3 zile înainte de începere sesiunii de instruire, la sediul ANF/OF Iași din str. Dumbrava Roșie, nr.3, localitatea Iași, județul Iași.

    Dosarul de înscriere trebuie să conțină:

    a) cerere-tip de înscriere;
    b) declarație-tip pentru cursul online;
    c) copie buletin/carte de identitate;
    d) copie diplomă de studii. Medii sau superioare indiferent de profil pentru utilizatori;
    e) Documentul prin care face dovada achitării tarifului pentru eliberarea certificatului  de formare profesională dobândit prin instruire (Ordin de plată OP sau mandat poștal). Tariful este în valoare de 193 lei/sesiune conform HG nr.23/2019 pentru aprobarea tarifului și a normelor metodologie privind calcularea, colectarea și stabilirea termenelor de plată aferente tarifului asociat eliberării și reînnoirii certificatului de formare profesională și inspecției echipamentelor de aplicare a produselor de protecție a plantelor. Pentru informații suplimentare sunați la: 0787.603.965 sau 0722.459.657.

    Certificatul are o valabilitate de 5 ani, putând fi reînnoit.

    Te-ar mai putea interesa

    Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului