• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Chesnoiu duce negocieri dure astăzi la Bruxelles. Soarta culturilor din fermele românești – în discuție!

    agrointeligenta.ro

    Reducerea utilizării pesticidelor în agricultură și agricultura cu emisii scăzute de dioxid de carbon reprezintă două puncte importante pe agenda reuniunii de astăzi a miniștrilor Agriculturii din UE. România este reprezentată la discuții de ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu.

    ”Ministrul agriculturii, Adrian Ionut Chesnoiu, participă astăzi, 17 ianuarie 2022, la Consiliul Agricultură și Pescuit, ce se desfășoară la Bruxelles. Cu această ocazie, ministrul francez al agriculturii și alimentației, Julien Denormandie, va prezenta prioritățile președinției în domeniul agriculturii și pescuitului, având în vedere că Franța a preluat președinția rotativă a Consiliului la 1 ianuarie 2022”, se arată într-o comunicare a Ministerului Agriculturii.

    Conform sursei citate, în ceea ce privește agricultura, președinția se va axa pe trei domenii principale:
    – standarde reciproce pentru produsele din UE și cele din afara UE
    – agricultura cu emisii scăzute de dioxid de carbon și sechestrarea carbonului în solurile agricole
    – reducerea utilizării pesticidelor în agricultură

    În ceea ce privește pescuitul, temele de interes vor fi:
    – revizuirea Regulamentului privind controlul pescuitului
    – politica comună în domeniul pescuitului și punerea sa în aplicare
    – acorduri de parteneriat în domeniul pescuitului sustenabil cu Mauritius, Madagascar și Liberia

    Totodată, pe ordinea de zi a Ședinței se regăsesc următoarele subiecte:
    – Situația pieței produselor agricole;
    – Aspecte legate de comerț în domeniul agriculturii;
    – Concluzii ale conferinței la nivel înalt intitulată „Bunăstarea animalelor în UE acum și în viitor”, care a avut loc online la 9 decembrie 2021;
    – Perspectiva Comisiei privind ciclurile durabile ale carbonului, adoptată la 15 decembrie 2021, care stabilește măsuri menite să accelereze eliminarea carbonului din atmosferă.

    Te-ar mai putea interesa

    Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme În timp ce prețurile în portul Constanța scad, Ucraina își mută cerealele prin România

    Ultimele știri

    Solul – rezervor de nutrienți. Soluții pentru stimularea activității biologice în pământul cultivat Dronele care cad la Marea Neagră pot crește costul transportului pentru cereale din portul Constanța 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Bursa cerealelor, la zi. Prețurile actualizate în portul Constanța. România, liderul UE la floarea-soarelui Rapița BEATRIX CL, noul hibrid Clearfield din portofoliul Agrii care transformă potențialul în profit real!