• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: Începe campania naţională de vaccinare împotriva antraxului

    agrointeligenta.ro

    Campania de vaccinare împotriva antraxului va demara la începutul lunii mai şi se va desfăşura la nivel naţional, a anunțat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru siguranța Alimentelor (ANSVSA). Această campanie are loc o dată pe an, înainte ca animalele să fie scoase la păşunat.

    Acţiunea îşi propune să prevină îmbolnăvirea cu antrax a animalelor, în mod special a celor din mediul rural, dar şi a oamenilor.

    Imunizarea se face pentru toate cabalinele, bovinele, caprinele şi ovinele, indiferent de sexul animalelor, după împlinirea vârstei de o lună.

    Vaccinarea este gratuită pentru proprietarii de animale, costul acestei acţiuni este suportat de la bugetul de stat, în cadrul Programului Strategic al acţiunilor de supraveghere, prevenire, control şi eradicare a bolilor la animale, a celor transmisibile de la animale la om, protecţia animalelor şi protecţia mediului, de identificare şi înregistrare a bovinelor, suinelor, ovinelor şi caprinelor, a acţiunilor prevăzute în Programul de supraveghere şi control în domeniul siguranţei alimentelor, precum şi a tarifelor maximale aferente acestora.

    Antraxul este o boală mortală în majoritatea cazurilor, de la animalele bolnave neputându-se valorifica nimic dată fiind rezistenţa deosebita a sporilor şi transmisibilitatea lor la om, prin manipularea cadavrelor sau a produselor provenite de la acestea.

    Fermierii au obligația să permită vaccinarea animalelor

    ANSVSA reaminteşte proprietarilor de animale din aceste specii despre obligaţia legală pe care o au de a permite accesul medicilor veterinari în gospodării pentru a vaccina animalele.

    Antraxul sau dalacul este o boală infecţioasă produsă de Bacillus anthracis. Această bacterie produce sporii care răspândesc infecţia. Boala este comună omului si animalelor.

    Oamenii pot dezvolta patru tipuri de infecţii cu antrax: antrax cutanat, printr-o leziune a pielii; antrax gastrointestinal, prin ingestia de alimente contaminate; antrax orofaringian (regiunea posterioară a cavităţii bucale), prin ingestie de alimente contaminate şi antrax respirator, prin inhalarea sporilor. Dintre cele patru forme, antraxul respirator duce la deces cel mai frecvent.

    Perioada medie de incubaţie pentru antrax este de până la 7 zile, dar poate dura 60 de zile sau mai mult până la apariţia simptomatologiei. Simptomele depind de tipul de transmitere a infecţiei. Alte simptome pot fi: ganglioni limfatici măriţi în apropiere de zona cu leziunea cutanată, febră, migrene (dureri de cap) şi un sentiment de disconfort.

    Foto: www.farminguk.com


    Te-ar mai putea interesa

    O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Bugetul pe anul 2026, publicat în Monitorul Oficial. Pașii următori pentru plata ANT Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu

    Ultimele știri

    Rainbow în România: primul an. Cum a construit o companie din Top 10 global o prezență comercială pe piața românească de produse de protecție a plantelor ANPC: La ce să fie atenți românii când cumpără carne, ouă sau dulciuri pentru Paște S-a stabilit: acciza la motorină, redusă cu 30 de bani/litru. O singură actualizare de preț pe zi 50 de lei kilogramul, dar profit incert: calculele dificile din spatele roșiilor extratimpurii Carrefour România a demarat înscrierile pentru artizanii locali din apropierea Capitalei!