• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Efectul reducerii TVA la pâine? Producătorul Boromir estimează trecerea pe profit anul acesta

    agrointeligenta.ro -

    Din septembrie anul trecut, agenţii economici din industria morăritului şi a panificaţiei au primit o gură de oxigen odată cu reducerea TVA de la 24% la 9%. În timp ce reprezentanţii Guvernului au anunţat în mai multe rânduri că efectele benefice se resimt la bugetul statului, la fel de optimişti sunt şi marii jucători din acest sector economic.

    Acţionarii companiei „Boromir Prod” SA preconizează că acest an va fi unul cu profit pentru compania care ocupă locul trei în Agrointel Top 10 cei mai mari producători de produse de panificaţie din România.

    Într-un raport oferit Bursei de Valori Bucureşti, bugetul de venituri şi cheltuieli pentru anul 2014 al Boromir Prod SA indică un profit net de 4,97 de milioane de lei pentru anul în curs. Societatea şi-a calculat venituri de 101,6 miliaone de lei şi cheltuieli totale de 96,7 milioane de lei, potrivit datelor citate de cotidianul Bursa.

    Anul trecut, Boromir a încheiat cu o pierdere netă de 4,71 de milioane de lei deşi în primăvara lui 2013, compania estima un profit de 2,8 milioane de lei. Anul 2012 a fost tot unul pe minus cu 1,9 milioane de lei.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Avertisment ANCPI: Dreptul la proprietate poate fi limitat atunci când proprietarul nu se află în țară

    Ultimele știri

    Fermier: ”Am plătit îngrășămintele, dar din ziua în care trebuia să le primim, nu ne mai răspunde nimeni la telefon” Dragoș Ivan, SEEFCO: Pe piață sunt stocuri masive de îngrășăminte, fermierii ezită să cumpere. Prețurile nu vor scădea, dimpotrivă! Dosarul NGT a trecut de Comisia de mediu. LAPAR: Tehnologiile Clearfield și Express, ”mutate într-o zonă de stigmatizare și birocrație excesivă” Nufarm celebrează 20 de ani de parteneriat și evoluție pe piața din România Comisia Europeană a creat un grup operativ care asigură controale la alimentele importate în UE