• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DNA: Medic veterinar, prins în flagrant când lua mită de la un vânzător de carne!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Medic veterinar trimis în judecată după ce a fost denunțat că a luat mită. Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul Teritorial Craiova au dispus trimiterea în judecată, în stare de libertate, a inculpatului Ionuț Cosmis Zglimbea, la data faptei medic veterinar cu atribuții de control în cadrul Direcției Sanitar Veterinar și pentru Siguranța Animalelor Dolj – Circumscripția Veterinară pentru Controlul Produselor de Origine Animală Calafat, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită.

    Conform DNA, în rechizitoriul întocmit, procurorii au descoperit că în cursul lunii februarie 2021, inculpatul, în calitate de medic veterinar, ar fi pretins de la un om de afaceri care își desfășura activitatea (comercializare carne) în Piața Agroalimentară Calafat sume de bani neprecizate inițial, pentru ca acesta să nu fie sancționat contravențional pentru abaterile de la legislația specifică.

    Ulterior, în contextul verificărilor la data de 18 februarie 2021, inculpatul ar fi primit de la omul de afaceri suma de 1.000 de lei, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante.

    Dosarul a fost trimis spre judecare la Tribunalul Dolj.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Dorin Cojocaru, APRIL: ”Am propus crearea unui brand de țară prin care toți producătorii de lactate să exporte în China” Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR