• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cristian Ghinea, USR: ”Hai cu PNRR-ul agricol la Bruxelles, mototoilor!”

    agrointeligenta.ro -

    România a primit a nouă scrisoare din partea Comisiei Europene în care țara noastră este întrebată când va depune Planul Național Strategic, ”PNRR agricol”, anunță Cristian Ghinea, membru USR și fost ministru al Fondurilor Europene.

    La acest moment, România este printre ultimele 5 țări din UE care nu au transmis încă PNS la Bruxelles.

    Iată, integral, postarea făcută de Cristian Ghinea, USR, referitoare la PNS și nevoia de a urgenta procedura de finalizare a documentului de care depind banii fermierilor:

    ”Hai cu PNRR-ul agricol la Bruxelles, mototoilor!

    Comisarul European pentru Agricultură a trimis o (altă) scrisoare României să întrebe când trimitem Planul Național Strategic.
    Acesta este planul care arată cum cheltuie România banii europeni pentru agricultură.

    Ar trebui să conțină niște schimbări majore pentru banii europeni de investiții agricole, scheme de încurajare a lanțului scurt producători – consumatori, de pildă. Chestii serioase, care ar ajuta și la discuția despre prețul alimentelor – problemele se rezolvă prin planificare, nu gargară TV.

    În timp ce schimbă de mama focului PNRR în fiecare săptămână, PSD nu e în stare să trimită PNRR-ul agricol la Bruxelles.
    Marcele, ne mișcăm și noi mai cu talent?

    PS:

    Nu, nu vedeți știrea asta la TV. Când am negociat cu Comisia, asumat și anunțat deschis, o amânare a depunerii PNRR cu O LUNĂ, anunțată din timp – a curs un val de zoaie de la PSD și de la toții experții TV în PNRR. Că nu ne pricepem, că nu știm, că să ne dăm la o parte. L-am depus fix când am zis, a luat calificatul maxim.

    PSD a intrat în a DOUA LUNĂ de întârziere, nu a discutat cu Comisia CÂND va trimite, trimit ăia scrisori să ne întrebe. Dar, hey, nu deranjați experții PSD, avem la agricultură un mega-expert fix pe domeniu: polițist, fost șef la Agenția pentru Egalitate de Șanse. Rugăm presa și Comisia să nu îi deranjeze cu întrebări, ies ei din când în când”.


    Te-ar mai putea interesa

    Laurențiu Păștinaru, ANMAP: Primăriile ar trebui să nu mai dea autorizații de construcții în apropierea fermelor Subvenția APIA pentru pârloagă – 58,18 euro/ha. Model de calcul pentru o fermă cu 100 ha Șeful ANPC le răspunde ciobanilor! Piedone: La stâna controlată mirosea a miei intrați în putrefacție!

    Ultimele știri

    Febra aftoasă a apărut la o fermă ce luase toate măsurile de biosecuritate. Angajații se mutaseră la fermă pentru a nu aduce virusul Combaterea în preemergență și în postemergență timpurie a buruienilor din culturile de porumb și floarea soarelui – două soluții foarte eficiente oferite de FMC Fermierii au de unde alege. Agrii recomandă mai multe fungicide contra septoriozei la grâu