• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu puternic izbucnit la o fermă de animale

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Un incendiu devastator a cuprins o fermă în plină noapte. Mai mult animale au murit dar pompierii au reușit și să salveze peste 85 de vaci și oi.

    O fermă de animale din comuna Orelști, județul Vâlcea, a fost cuprinsă de flăcări în noaptea de joi spre vineri. Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea au fost solicitați să intervină în jurul orei 02.00, fiind trimise la fața locului două autospeciale de stingere cu apă și spumă, dar și un echipaj SMURD pentru eventualele victime.

    Incendiul s-a manifestat generalizat în momentul în care pompierii au ajuns la fața locului, iar acoperișul unui grajd de porci era căzut peste animale. Intervenția pompierilor a fost dificilă, ei luptându-se cu flăcările mai bine de patru ore.

    Pompierii au constatat că incendiul se manifestă la o construcție din BCA acoperită cu panouri de tip sandviș pe structura metalică și lemn, cu învelitoare din carton bituminat, motiv pentru care au fost solicitate întăriri din tura liberă.

    ”În sprijin, au acționat și membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului din localitate. Prin intervenția prompă au fost salvate 50 de bovine și 35 de oi. Au fost afectate de flăcări clădirea în suprafata totala de aproximativ 1400 m, precum si depozitul de baloti de paie. Din păcate, în timpul interventiei, in zona incendiului a fost descoperit un padoc pentru porci unde erau adăpostiți 20 de porci, acoperisul acestuia fiind găsit prabusit peste animale. La locul interventiei s-au suplimentat fortele de interventie cu încă doua echipaje și rezerve de oxigen. În acest moment se lucrează pentru stabilirea cauzei incendiului”, precizează ISU Vâlcea.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro ANSVSA a ieșit în stradă cu Poliția și Jandarmeria. Transporturi ilegale de animale, descoperite la controale O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    Plan masiv de intervenție în ferme! Peste 355.000 de oi și capre, vizate de controalele ANSVSA Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii. Grâul și porumbul – pe creștere, rapița și floarea-soarelui se depreciază Fermierii – subvenție de 50% din costul asigurărilor. Noile condiții pentru culturi și animale prin DR-31 Agro Fest Connect 2026. Fermierii, companiile și specialiștii din agribusiness se întâlnesc în câmp la Rediu, pe 2 septembrie! Semnal de alarmă: Micii fermieri care au solarii de lemn nu pot accesa cei 50.000 de euro/fermă de la 1 septembrie