• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția pentru achiziția de îngrășăminte. O decizie oficială – anunțată pe 2 martie!

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Subvenția pentru îngrășăminte continuă să fie în atenția fermierilor, dar și a autorităților. Comisia Europeană va prezenta, pe data de 2 martie, un set de acțiuni acceptabile din partea statelor membre pentru reducerea prețurilor la îngrășăminte, a anunțat Janusz Wojciechowski, comisarul UE pentru agricultură, potrivit portalului de știri Farmer.pl.

    Comisarul european pentru Agricultură Janusz Wojciechowski

    ”Voi încerca să mă asigur că toate propunerile prezentate de guvernul polonez, de prim-ministru, sunt incluse acolo”, a adăugat Wojciechowski, menționând în acest sens măsuri precum reducerea TVA la zero, problema Schemei de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect (ETS) și excluderea producătorilor de îngrășăminte din acest sistem, precum și subvențiile pentru îngrășăminte.

    ”Cred cu tărie că, datorită inițiativei poloneze, va fi o soluție bună pentru fermierii din întreaga Uniune Europeană”, a subliniat comisarul european în timpul sesiunii de joi a Comisiei parlamentare pentru agricultură și dezvoltare rurală din Parlamentul (Seim) de la Varșovia.

    Te-ar mai putea interesa

    Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Anexele gospodărești care nu au nevoie de autorizație de construcție! Legea s-a publicat în Monitorul Oficial Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună

    Ultimele știri

    Virusul piticirii și îngălbenirii orzului – semnele atacului, prevenire, hibrizi cu rezistență Un fermier a declarat război păsărilor cu ajutorul unor figurine gonflabile Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Schimbare importantă la subvenția de 1.500 euro pentru micii fermieri Un deputat AUR cere Consiliului Concurenței să verifice modul în care funcționează piața cerealelor