• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vaci care mâncau din gunoi, depistate de Garda de Mediu. ”Nici laptele de țară nu mai e ce a fost!”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Cireadă de vaci găsită că păștea într-un morman de deșeuri. Inspectorii de la Garda Națională de Mediu (GNM) au publicat pe pagina proprie de Facebook mai multe imagini cu mai multe bovine care mâncau din gunoaie.

    ”Nici laptele de țară nu mai e ce a fost! Cel puțin dacă este obținut de la cireada din imaginile următoare, pe care am găsit-o într-un morman de deșeuri de tot felul, la marginea localității dâmbovițene Moreni.
    În căutare de hrană, animalele costelive și-au făcut poteci printre grămezile de crengi și gunoaie, în încercarea de a găsi ceva de mâncare, între ramuri, sticle din plastic, mobilier rupt, saltele, cartoane sau capace de toaletă, în afara paielor care le fuseseră aruncate la marginea drumului”, se arată în postarea GNM.

    Instituția a mai dezvăluit că depozitul, despre care primăria spune că este unul „provizoriu”, a apărut chiar lângă un container al operatorului local de salubritate, umplut, de asemenea, până la refuz cu tone de deșeuri amestecate. Potrivit comisarilor Gărzii Naționale de Mediu, chiar dacă deșeurile sunt strânse din localitate, depozitarea lor trebuie făcută, conform legislației în vigoare, doar pe amplasamente autorizate.

    Toate aspectele sesizate vor fi consemnate în notele finale de control, urmând a fi aplicate sancțiuni contravenționale pentru toate abaterile constatate.


    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Radu Jolța: ”S-a ajuns să cultivăm grâu ca să avem premergătoare pentru rapiță” Rapița MATIF s-a consolidat la peste 500 euro/tonă. Prețul estimat de analiști la recoltare Israelul îi cere președintelui Zelenski dovezi privind furtul de cereale Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură