• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O căpşună uriaşă i-a adus unui fermier din Israel un record mondial Guinness

    agrointeligenta.ro

    Fermierul israelian Chahi Ariel a cultivat căpşuna cu cea mai mare greutate din lume, au anunţat joi reprezentanţii Guinness World Records, informează Reuters.

    Cu 289 de grame, acea căpşună are o greutate de aproximativ cinci ori mai mare decât cele ale fructelor obişnuite din soiul local Ilan, a declarat Nir Dai, cercetător la Institutul Volcani din Israel, unde a fost obţinută căpşuna uriaşă.

    Fructul are o lungime de 18 centimetri şi o circumferinţă de 34 de centimetri, potrivit unui mesaj publicat pe site-ul Guinness World Records.

    Chahi Ariel a spus că a început să spere în obţinerea acestui titlu după ce a văzut cât de mult creştea căpşuna în ferma familiei sale, anul trecut. El a aşteptat confirmarea stabilirii unui nou record mondial şi a păstrat căpşuna într-un congelator, pentru a putea să dovedească ulterior calităţile acesteia.

    Vremea neobişnuit de rece de la începutul anului 2021 a încetinit procesul de coacere a căpşunilor din Israel, permiţându-i fructului inclus în Cartea Recordurilor Guinness să câştige tot mai mult în greutate înainte să ajungă la maturitate.

    Precedentul record în domeniu era deţinut de un fermier din Japonia, care a descoperit o căpşună cu greutatea de 250 de grame în recolta sa din anul 2015.

    Te-ar mai putea interesa

    Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor Raportul MARS de august: România, împărțită în două – recolte promițătoare în est și centru, secetă severă în vest MADR: Fermierii pot depune cererile pentru noile ajutoarele la vaci și porci din 1 septembrie, la APIA