• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Legea „1 hectar”! Crescătorii de animale primesc teren de la primărie și ADS pentru a-și face fermă!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Fermierii vor primi de la primării 1 hectar de teren în concesiune, fie din proprietatea Unității Administrativ-Teritoriale (UAT) sau din terenurile care aparțin Agenția Domeniilor Statului (ADS) dacă sunt disponibile, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament. Suprafețele sunt puse la dispoziția crescătorilor de animale pentru înființarea parcurilor agrozootehnic, care vor fi administrate exclusiv de primărie.

    Parcurile agrozootehnice trebuie să aibă o suprafaţă compactă de minimum 5 hectare, dar în acestea pot fi mai mulţi rezidenţi. Terenurile care vor fi date în concesiune pentru dezvoltare pot fi primite de fermieri cu obligația ca exploatația să fie mutată la minimum 1.500 metri distanţă faţă de ultima casă din sat pentru a-şi desfăşura activitatea.

    Nu se poate concesiona mai de 1 hectar per rezident, se arată în proiectul de lege.

    ”Sectorul zootehnic din România a fost puternic neglijat de autorităţile române şi efectivele de animale au scăzut, iar produsele alimentare de origine animală sunt acum, în mare parte, satisfăcute cu ajutorul produselor de import, în condiţiile în care sectorul zootehnic din România ar putea să aducă o contribuţie substanţială la exporturi şi la creşterea economică pe termen lung”, se arată în expunerea de motive.

    Titlul de parc agrozootehnic conferă administratorului și rezidenților parcului dreptul la următoarele facilități:

    ”Selecția rezidenților și încheierea contractului de concesiune se face în conformitate cu prevederile legale în vigoare”, se precizează în proiectul legislativ care poate suferi modificări în cadrul procedurilor de dezbatere la nivelul comisiilor parlamentare.

    Proiectul de lege are nevoie de votul Senatului și a Camerei Deputaților dar și de promulgarea acestuia de președintele Klaus Iohannis și publicarea în Monitorul Oficial, pentru a intra în vigoare.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Fermierii pot cere demolarea caselor și blocurilor construite ilegale în apropierea fermelor Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Mesaje de Paște fericit 2026. Cele mai frumoase urări de Învierea Domnului Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți Controale în forță în piețe, supermarketuri și mijloace de transport. ANSVSA: 1,8 tone de produse – retrase