• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Atelierul Fermierilor: întrebări de la fermieri, răspunsuri de la Chemark Rom și Corteva Agriscience

    Adrian Radu -

    Atelierul Fermierilor a fost pregătit de Chemark Rom și Corteva Agriscience pentru a oferi soluții performante de nutriție și protecție la un cost economic pe hectar, în condițiile actualei crize de îngrășăminte și a retragerii unor substanțe active pentru combaterea bolilor și dăunătorilor. Specialiști în nutriția și protecția plantelor din partea celor două companii au răspuns întrebărilor venite de la fermieri.

     

    Cele mai frecvente întrebări venite din partea fermierilor

    – Cum se pot gestiona mai bine îngrășămintele pe bază de fosfor?
    – Cum alegem îngrășămintele microgranulate și la ce trebuie să fim atenți?
    – Ce alternative mai ieftine pe bază de fosfor și azot se pot folosi?
    – Ce trebuie făcut atunci când solul are un pH scăzut?
    – Care sunt soluțiile pentru combaterea buruienilor graminee din culturile de cereale păioase?
    – Cu ce se pot înlocui substanțele care au ieșit din T1, Procloraz și Ciproconazol?
    – Cu ce produse se poate interveni la porumb, în vegetație, fără a stresa cultura?

    Subiecte dezbătute pe larg în cadrul Atelierul Fermierilor

    • Înființarea culturilor de primăvară: optimizarea aprovizionării cu fosfor
    • Soluții alternative de fertilizare cu azot și fosfor, mai ieftine în contextul actual
    • Inovații Corteva Agriscience privind combaterea buruienilor dicotiledonate anuale și perene din cultura de cereale păioase
    • Cel mai nou și mai puternic fungicid, special creat și lansat de Corteva Agriscience în 2022, pentru a asigura protecția cerealelor păioase, încă de la primul tratament din primăvară.
    • Soluții performante și economice pe hectar pentru combatere buruieni și dăunători de sol
    • Delistarea produselor consacrate pentru combaterea manei în culturile horticole

    Specialiști în nutriția și protecția plantelor din partea companiilor Chemark Rom și Corteva Agriscience au răspuns întrebărilor.

    Imre Balazs – Director tehnic Chemark Rom
    Dan Farcaș – Director de dezvoltare Chemark Rom
    Alexandra Petcuci – Category Marketing Manager CP Erbicide Corteva Agriscience
    Adrian Ionescu – Category Marketing Manager CP Fungicide & Insecticide Corteva Agriscience



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026

    Ultimele știri

    Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie