• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Serbia a suspendat exporturile de cereale și alte produse alimentare de bază, precum uleiul și făina

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Serbia a suspendat exporturile de cereale – grâu și porumb, și de alte produse alimentare de bază, precum ulei și făină. Măsura intră în vigoare de astăzi, joi – 10 martie, a anunțat președintele sârb Aleksandar Vucic.

    Interdicția se aplică în principal companiilor mari, cele care au avut până acum un excedent semnificativ de producție, a explicat liderul de la Belgrad, citat de portalul de știri agroinform.hu.

    Vucic a adăugat că Serbia are în prezent aproximativ 800.000 de tone de grâu și un milion de tone de porumb în rezervă, ceea ce acoperă aproape în totalitate necesarul. Potrivit acestuia, cererea Serbiei de grâu se ridică la 1,2 milioane de tone pe an, iar pe lângă rezerve, se adaugă și recolta din acest an.

    Achiziție externă de 200.000 de tone de grâu într-o zi

    Președintele a subliniat că Belgradul introduce interdicția de export ca măsură de precauție, întrucât statele din jur ar fi cumpărat 200.000 de tone de grâu din Serbia într-o singură zi, cererea fiind uriașă, astfel că prețurile au crescut semnificativ .

    Guvernul reduce accizele la carburant cu 20%

    Vucic a mai remarcat că în Serbia există suficient combustibil, dar prețurile au crescut semnificativ, așa că statul își asumă o parte din povară pentru a menține combustibilul la un nivel de preț acceptabil pentru toată lumea. Pentru a stabiliza prețurile carburanților, statul sârb va renunța la 20 la sută din accize, a indicat liderul de la Belgrad.

    Aleksandar Vucic, președintele Serbiei

    De asemenea, președintele sârb a subliniat că Statele Unite au interzis deja importurile de țiței rusești, însă această măsură a fost posibilă întrucât doar 3,5% din nevoi erau acoperite de importurile rusești.

    Uniunea Europeană a anunțat recent că ar putea lua o decizie similară, deși țările UE au opinii diferite în acest sens, deoarece unele state europene, precum Germania, depind de importurile rusești de hidrocarburi.

    Vucic a fost de acord cu cancelarul german Olaf Scholz că sursele de energie trebuie diversificate, dar că acest lucru va dura mult timp.

    Liderul sârb a mai afirmat că Belgradul a pregătit o decizie privind exceptarea de la plata taxelor vamale pentru țițeiul dintr-o țară terță. Această măsură va fi luată în cazul în care Serbia nu va mai putea importa petrol din Rusia, a adăugat el.

    Serbia, care aspiră la aderarea la Uniunea Europeană, are legături istorice, culturale și religioase cu Rusia, așa că Belgradul nu a impus sancțiuni Moscovei în privința invaziei Ucrainei.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic”

    Ultimele știri

    Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui ANM a emis informare de caniculă și Cod galben. Lista județelor afectate Achiziții spital public: lapte la 3,58 lei/litru și telemea la 15,3 lei/kg. Fermier: ”Prețul m-a pus pe gânduri” Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” Protestul oierilor a fost aprobat! 5.000 de ciobani vin joi la București în fața ANSVSA și a Guvernului