• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Lege în Ucraina pentru scutirea de la plata impozitului pentru proprietarii de terenuri din zonele de conflict

    Mircea Olteanu -

    În Rada Supremă a Ucrainei, parlamentul de la Kiev, a fost înregistrat un proiect de lege ce prevede scutirea contribuabililor de plata taxelor pe teren în perioada martie 2022 și până la finalul anului ce urmează anului în care legea marțială a fost suspendată sau ridicată. Scutirea ar urma să vizeze terenurile din zonele în care se poartă lupte sau teritoriile ocupate temporar de ruși și aliații lor.

    Proiectul de lege este conceput pentru a implementa măsurile necesare pentru în sprijinul agențiilor militare și de aplicare a legii în respingerea atacului armat al Federației Ruse și pentru a asigura drepturile și responsabilitățile contribuabililor.

    Potrivit agenției de presă Interfax, proiectul de lege propune, de asemenea, scutirea de plata taxei de mediu în 2022 pentru întreprinderile situate în zonele în care au loc ostilități sau sunt temporar ocupate de trupele ruse.

    În plus, se propune ca produsele din tutun să poată fi etichetate cu timbre de accize tipărite în străinătate. Acciza la astfel de mărfuri se propune a fi plătită înainte de depunerea declarației vamale, se arată în proiectul de lege

    De asemenea, proiectul de lege propune prelungirea licențelor pentru mărfurile accizabile în perioada legii marțiale, și anume pentru producția de alcool, băuturi alcoolice, produse din tutun și lichide pentru țigări electronice, precum și pentru producerea, depozitarea și comercializarea combustibilului.

    În cazul în care proiectul de lege este aprobat de parlamentari, acesta va suspenda obligația de a plăti contribuția socială unică (CSS) a întreprinzătorilor individuali în sistemul simplificat, precum și a persoanelor angajate în activități profesionale independente și a angajaților fermelor.

    Totodată, guvernul de la Kiev va finanța suplimentar fermierii pentru lucrările de primăvară.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermieri, verificați conturile! APIA a început transferul banilor pentru aceste subvenții la hectar! Șeful ANSVSA s-a întâlnit cu turcii care au construit în România cea mai mare fabrică de amidon din porumb Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare

    Ultimele știri

    Fluturii care au invadat România atacă culturile de legume și par să fie ”imuni” la insecticidele ”clasice” Florin Barbu a fost validat oficial de PSD pentru Ministerul Agriculturii în Guvernul Bolojan În testări la USV Iași: Grâul cu producție de minim 7 tone/hectar, în condiții de secetă