• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Hoții au furat din ferma de la Șag produse în valoare de 360.000 de lei, mai ales erbicide și fungicide!

    Angelica Lefter -

    Pagubă imensă pentru fermierul din județul Timiș căruia i-au fost sustrase  cantități mari de bunuri agricole din depozitul fermei. Din primele cercetări, hoții i-au furat inputuri în valoare de 360.000 de lei!

    Agrointeligența – AGROINTEL.RO a scris miercuri – 16 martie despre agricultorul din localitatea Șag, județul Timiș, care s-a trezit fără bunuri agricole în valoare de 360.000 de lei.

    Din cauza valorii foarte mari a inputurilor sustrase, erbicide și fungicide, cazul a fost preluat de Serviciul Criminalistic al I.P.J Timiș.

    Contactat de jurnaliștii Agrointeligența – AGROINTEL.RO, păgubitul a declarat că imediat după ce a observat lipsa bunurilor, a chemat poliția la fața locului pentru a fi evaluată paguba și pentru a-i descoperi pe făptuitori.

    Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Timiș au menționat că din depozitul fermierului au fost furate mai multe recipiente cu substanțe folosite în agricultură.

    ”La data de 16 martie a.c., polițiștii Secției 4 Rurale Peciu Nou au fost sesizați cu privire la faptul că în noaptea de 15/16 martie 2022, persoane necunoscute au pătruns în depozitul unei ferme din localitatea Șag, de unde au sustras mai multe recipiente cu erbicide și fungicide. Polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, în vederea identificării făptuitorilor și tragerea acestora la răspunderea penală”, au transmis oamenii legii.

    Oamenii legii au controlat și amendat aproape toate depozitele din zonă, din cauză că nu au fost dotate cu camere video, așa cum prevede legea.

    În cazul furtului de inputuri de 360.000 de lei Poliția Locală deține înregistrări video, care pot fi folosite ca probe, însă momentan fiind un dosar în instrumentare, ele nu pot fi făcute publice, potrivit unor surse ale Agrointeligența – AGROINTEL.RO.


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA bovine 2025. Prima tranșă din SCZ vaci de lapte – 296,12 euro/cap și SCZ vaci carne – 190,82 euro/cap DNA: Un primar și-a dat propriei asociații pășune cu preț redus și o prelungire de contract cu încă 10 ani Președintele Nicușor Dan a promulgat o lege pentru fermieri. Noile reguli, în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Fermier dezamăgit de ”regina covoarelor vegetale”: ”La pomul lăudat nu te duci cu sacul” Fost ministru: Unul din patru români lucrează la negru. Agricultura, printre domeniile unde această practică s-a înțelenit Comisia Europeană a aprobat subvenția de 3.000 euro/hectar pentru fermierii români