• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scumpirea ouălor îi stimulează pe ucraineni să ridice capacităţile de producţie

    agrointeligenta.ro

    Ovostar Union, al doilea mare producător de ouă din Ucraina şi-a încheiat luna trecuă programul de extindere a capacităţilor  de producţie şi procesare lansat anul trecut, potrivit World Poultry.

    Tendinţa de scumpire a ouălor şi produselor obţinute prin procesarea acesora a reprezentat atât o sursă de finanţare cât şi o motivaţie pentru devoltarea capacităţilor de producţie.

    Această tendinţă de scumpire a le-a adus celor de la Ovostar o creşere de 26% a veniturilor la 27,79 milioane de dolari, rezulând un profit după scăderea dobânzilor, taxelor, deprecierii şi amortizărilor (EBIDA) de 13,15 milioane de dolari, în creştere cu 43%, porivit ultimului raport al companiei.

    Creşterea preţurilor ouălor este determinată de scumpirea furajelor în special a celor obţinute din soia în condiţiile în care în ulimii doi ani culturile au fost afectate de secetă.

    Preţul ouălor în pieţele şi magazinele alimentare din Ucraina variază între 1,25 şi 1,35 dolari echivalent în moneda locală pentru o duzină.

    Prin finalizarea etapei de exindere anunţate în actualul program de investiţii, compania îşi va dubla practic capacitatea de producţie de ouă deţinută în acest moment la 1 miliard de bucăţi per an începând cu 2013.

    Ovostar Union, este al doilea mare producător de ouă şi produse din ouă din Ucraina.

    Autorităţile ucrainene au în derulare un program de stimulare a producătorilor locali de carne de pasăre şi ouă dorind transformarea ţării într-un exportator de asfel de produse.

    Ucrainenii au în regiunea Mării Negre un concurent importan în sud, unde Turcia cunoaşte dezvoltări spectaculoase în acest domeniu.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști

    Ultimele știri

    DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Prețurile cerealelor cresc și în România. Grâul a ajuns la 225 euro/tonă în Portul Constanța Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța România pierde teren la exporturile de grâu în debutul noului sezon, dar rămâne liderul UE la orz Bursa cerealelor, la zi. Prețul grâului MATIF a crescut cu 18% într-o lună