• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina a anunțat că are rezerve de grâu pentru 2 ani, de ulei pentru 5 ani, de porumb pentru 1,5 ani

    agrointeligenta.ro -

    Ucraina are rezerve de grâu timp de doi ani, ulei – timp de 5 ani, porumb – timp de 1,5 ani, a anunțat ministrul Politicii Agrare, Roman Leshchenko, citat de mai multe publicații din această țară.

    Potrivit ministrului Roman Leshchenko, în condițiile în care toate lanțurile de producție din Herson, Harkiv și Sumy au fost distruse, unde existau centre pentru producerea multor produse alimentare, Ucraina reorganizează și intensifică producția prin comenzi de stat. Guvernul a luat decizii adecvate, Ministerul Politicii Agrare încurajează astăzi procesarea internă. Astăzi, peste 300 de fabrici de produse alimentare sunt implicate activ în achizițiile guvernamentale.

    Potrivit lui Roman Leshchenko, pe baza condițiilor pedoclimatice, faza activă a lucrărilor agricole va începe în săptămânile următoare.

    El a adăugat că statul va oferi garanții de credit în valoare de 25 de miliarde de grivne (769 milioane de euro) pentru a acorda împrumuturi avantajoase fermierilor pentru campania de semănat.

    ”Ucraina se numără printre primii 5 exportatori mondiali de alimente, potrivit unor poziții – în top 3. Oferim alimente pentru peste 400 de milioane de oameni la nivel mondial, fără a include populația Ucrainei. Prin blocarea infrastructurii portuare a Ucrainei, Rusia a blocat și propriile exporturi de îngrășăminte minerale, ceea ce va duce inevitabil la scăderea randamentelor în acele țări care achiziționează aceste îngrășăminte”, a spus ministrul Leshchenko.

    Cu toate acestea, potrivit lui Roman Leshchenko, 20-25% din productivitate a fost deja pierdută. Poate fi compensată parțial dacă pacea este atinsă în viitorul apropiat și Ucraina este capabilă să ofere sprijin logistic fermierilor cu combustibil și îngrășăminte minerale.


    Te-ar mai putea interesa

    Autoritățile îndeamnă fermierii să nu cultive semințele primite gratuit, prin colete dubioase din China Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro” Facilitate pentru fermieri: recuperarea a 50% din investiții din plata impozitelor către stat pe 10 ani

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă