• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina vrea să exporte cereale prin România și Republica Moldova

    agrointeligenta.ro

    Grâul din Ucraina ar putea fi exportat prin țările vecine de la vest – România și Republica Moldova. La acest moment, Ucraina analizează căile prin care va putea exporta cereale pe calea ferată către cele două țări și apoi mai departe.

    Decizia de a găsi noi căi de export pentru cereale a fost inclusă într-un al Ministerului Politicii Agrare și Alimentației din Ucraina.

    Vecinii din vest lucrează la „reducerea la zero” a cotelor, restricții privind aprovizionarea cu cereale prin Moldova și România, trimiterea de cereale prin porturile țării vecine la Marea Neagră, care nu se află în zona de ocupație, se arată în comunicat.

    „Trebuie să deschidem cel puțin un port acum și vom putea exporta până la 5 milioane de tone pe lună. Apoi vor fi pierderi, dar nu vor fi critice”, a subliniat el.

    Potrivit lui Roman Leshchenko, criza alimentară globală va duce la o criză economică în întreaga lume. Prin urmare, sfârșitul războiului din Ucraina este o chestiune de ordine globală, nu o problemă a unei singure regiuni.

    Te-ar mai putea interesa

    După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat”

    Ultimele știri

    Bulgaria înăsprește controalele pentru floarea-soarelui din Ucraina. Avantaj pentru fermierii români Piața cerealelor, la zi. Prețul grâul DAP Constanța a urcat la 226 euro/t. Turcia – interesată de marfa românească Alertă ANM! Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină. Zonele afectate miercuri și joi Alertă în Brăila: un nou focar de variolă ovină. „Au început să le moară animalele!” Fermierii care au cerut subvenții de la APIA – verificați cu dronele!