• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Chesnoiu: ANSVSA permite puncte de sacrificare ovine în ferme deţinute de persoane fizice!

    agrointeligenta.ro

    Punct de sacrificare ovine în fermele deținute de persoane fizice. Decizia luată de ANSVSA a fost salutată de ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, care a apreciat că măsura simplifică accesul fermierilor la piața de desfacere.

    ”Salut decizia ANSVSA de a permite autorizarea sanitar- veterinară a punctelor de sacrificare ovine și la nivelul fermelor deținute de persoane fizice, în baza atestatului de producător și a carnetului de comercializare.

    Când vremurile sunt complicate, este important să simplificăm accesul fermierilor la piața de desfacere și să oferim consumatorilor cât mai multe posibilități pentru a alege produsele obținute pe plan local.

    Rămân în dialog permanent cu crescătorii de animale și voi continua demersurile pe lângă toate instituțiile cu care colaborăm pentru identificarea celor mai bune soluții pentru sprijinirea fermierilor români”, a anunțat ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, pe pagina sa de Facebook.

    Te-ar mai putea interesa

    ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Un mare trader își suspendă activitatea în Ucraina: ”Prezintă riscuri extrem de mari pentru viața angajaților companiei” Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă

    Ultimele știri

    Fermierul Ciprian Olteanu face un nou pas pentru integrarea producției de cereale: ferma de găini ouătoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Prăpastia dintre costuri și prețul grâului în Serbia: doar fermierul cu 7 tone/ha iese pe zero România, abia pe locul 6 în topul exportatorilor de grâu din UE. Valul mare de cereale abia urmează Piața cerealelor, la zi. Bursa MATIF corectează cotațiile, România rezistă, iar Ucraina se apropie de o nouă criză