• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Argentina a suspendat exporturile de făină și ulei de soia

    Mircea Olteanu -

    Argentina, unul dintre cei mai mari producători de soia din lume, a suspendat exporturile de făină și ulei de soia, potrivit portalului farmer.pl.

    Benjamín Blanco, adjunctul ministrului pentru Comerț exterior de la Buenos Aires, a anunțat că autoritățile au suspendat înregistrarea vânzărilor externe de făină și ulei de soia. Practic, această măsură echivalează cu interzicerea exporturilor, deoarece înregistrarea este necesară la vânzarea produselor în străinătate.

    Recoltarea culturii de soia în Argentina începe în luna aprilie.

    În presa argentiniană au apărut o serie de speculații cu privire la motivele acestei decizii. Ar fi fost legată de creșterea rapidă a prețurilor pe piața mondială, ca urmare a războiului din Ucraina. Sau poate ar fi fost luată din cauza inflației ridicate din Argentina, guvernul fiind îngrijorat de evoluția prețurilor pe piața internă.

    În plus, a existat un zvon că Buenos Aires ar dori să majoreze taxele de export la făina și uleiul de soia – două articole de export importante pentru Argentina – și, prin urmare, a suspendat exporturile până la atingerea acestui obiectiv.

    Industria agricolă a reacționat la acest zvon cu indignare. Bursa de cereale din Buenos Aires a avertizat împotriva creșterii poverii fiscale asupra industriei, care deja se confruntă cu pierderi mari din cauza secetei.

    Pentru Camera Argentinei a Procesatorilor și Exportatorilor de Semințe Oleaginoase (Ciara), o creștere a taxelor ar fi contrar intereselor de export ale Argentinei.

    Totodată, Asociația Fermierilor (SRA) a declarat că guvernul va determina tulburări în economie și va trimite semnale proaste producătorilor prin creșterea taxelor.

    Argentina este cel mai mare exportator mondial de făină și ulei de soia. Departamentul Agriculturii din SUA (USDA) a estimat recent exporturile argentiniene de făină de soia și ulei de soia, pentru sezonul 2020/2021, la 28,3 milioane de tone, respectiv, 6,1 milioane de tone.


    Te-ar mai putea interesa

    De la Angus la Carpatine. Fermierul Toma Zerestea și-a mărit ferma cu un efectiv de 75 de capre Arabia Saudită a cumpărat 920.000 de tone de grâu, inclusiv de la Cerealcom. Preț per tonă Angajații John Deere din Germania demisionează pe capete. Primesc compensații și promisiunea reangajării

    Ultimele știri

    Măsura pe care ministrul Barbu a cerut-o la Bruxelles pentru protejarea producătorilor români Florin Barbu: Mecanismele de acordare a subvențiilor europene ar trebui regândite Hoți prinși când furau cereale direct din magazia unei ferme