• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ucraina a făcut primele exporturi de cereale cu trenul spre Europa

    agrointeligenta.ro

    Comercianții fac primele exporturi de porumb ucrainean în Europa cu trenul, în condițiile în care porturile maritime ale țării rămân blocate din cauza invaziei rusești, a anunțat firma de consultanță agricolă APK-Inform, citată de Reuters.

    „Primele loturi de câteva mii de tone de porumb au fost deja exportate prin granița terestră vestică a Ucrainei”, a anunțat APK-Inform într-un raport citat de Mediafax. Conform acestuia, prețurile DAP (Delivered At Place) la porumbul ucrainean pentru cumpărătorii din Polonia și statele baltice au fost cuprinse între 250 și 265 de dolari pe tonă și 275 de dolari pe tonă pentru Slovacia.

    Autoritățile ucrainene de transport au declarat că până la 600.000 de tone de cereale pe lună ar putea fi exportate cu trenurile din Ucraina către Europa.

    APK-Inform a anunțat săptămâna trecută că exporturile de cereale ale Ucrainei ar putea totaliza 44 de milioane de tone în sezonul iulie-iunie 2021/22.

    Ucraina este un important cultivator și exportator de cereale la nivel Mondial. Aproape toate exporturile sale au fost în mod tradițional expediate din porturile sale de la Marea Neagră. Exporturile lunare de cereale depășeau 5 milioane de tone înainte de război.


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Liviu Dobre, CEO Agricover Holding: ”România nu poate construi securitate alimentară cu ferme care supraviețuiesc de la o campanie la alta” Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA” Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri!

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”