• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Județele în care a nins puternic, iar zăpada a blocat mai multe drumuri importante!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Valul de aer polar a adus zăpadă consistentă în mai multe județe din România. Un veritabil tablou de iarnă a fost creionat de natură, iar autoritățile se luptă să elibereze de omăt drumurile blocate de ninsoare.

    A nins în această dimineață, duminică – 10 aprilie, în județul Harghita, depunându-se un strat consistent de zăpadă. Ninsori puternice au fost și în județul Bistrița-Năsăud.

    Drum acoperit de zăpadă

    Angajații Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov au intervenit pe mai multe drumuri naționale cu utilaje și materiale antiderapante. Cele mai afectate zone sunt pe DN 15, în zona Borsec, și pe DN 12C, în zona Lacul Roșu.

    Mai multe utilaje de la Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov acționează cu utilaje de deszăpezire și materiale antiderapante pe toate tronsoanele afectate, potrivit mediafax.ro.

    Șoferii sunt sfătuiți să evite deplasările în aceste zone dacă nu sunt pregătiți să conducă în condiții de iarnă.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod Galben de ninsori, valabil până mâine – 11 aprilie, la ora 9:00, în zona de munte.

    Totodată, este în vigoare o informare de vreme rece, valabilă până la data de 12 aprilie, ora 9:00. Potrivit acestei informări,  începând de astăzi, duminică – 10 aprilie, vremea va deveni deosebit de rece în toată țara.

    În noaptea de luni spre marți – 11/12 aprilie, îndeosebi în jumătatea nordică a teritoriului temperaturile minime vor fi preponderent negative și se va produce brumă.


    Te-ar mai putea interesa

    Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Criză de motorină în agricultură? Livrările în ferme întârzie și 4 zile Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Acțiunea FITOS 2026. ANF: Peste 2.200 de operatori controlați și 193 de amenzi aplicate în piața produselor fitosanitare Caniculă și furtuni: harta completă a județelor sub alertă meteo în următoarele două zile