• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O pană de curent a omorât patru milioane de pui la o fermă avicolă din Ucraina

    Mircea Olteanu -

    Patru milioane de pui au murit la ferma avicolă Chornobaivska, din sudul Ucrainei, după ce a rămas fără electricitate în urma distrugerii unei centrale electrice din zonă, informează publicația The Wall Street Journal.

    Lipsa electricității a dus la oprirea sistemului automat de hrănire, astfel că păsările au murit de foame.

    Mai mult, deși muncitorii au încercat să obțină furaje pentru păsări, camioanele cu marfă au fost vizate de atacuri, astfel că, pentru siguranța oamenilor, s-a decis sistarea aprovizionării.

    Ferma avicolă a decis să distribuie 1,45 milioane de ouă și restul de 90.000 de pui către angajați și fermele învecinate.

    Prețurile cărnii de pui au crescut vertiginos în ultimul an. Potrivit Băncii Mondiale, prețul mediu anual al cărnii de pui a crescut cu 38% de la an la an, până la 2,26 dolari pe kg la finalul lui 2021.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor