• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O firmă din Singapore a preluat 16.000 de hectare de teren pe care le-a lucrat Adrian Porumboiu

    agrointeligenta.ro

    O firmă cu sediul central în Singapore a preluat o suprafață de circa 16.000 de hectare în județul Vaslui. Terenurile aparțin unor firme pe care le-a deținut odinioară fondatorul ”imperiului” Racova, fermierul Adrian Porumboiu.

    O delegație compusă din doi oameni de afaceri din Monaco și reprezentanții firmelor românești în care aceștia investesc, au fost la Prefectura Vaslui, pentru a se întâlni cu prefectul Daniel Onofrei. Cei doi afaceriști reprezintă interesele unor firme din Singapore, ei fiind reprezentanții majori ai creditorului singaporez la firmele R-Agro Fălciu SA, Agrocomplex SA Bârlad și Comcereal SA Vaslui.

    Reprezentanții firmei din Singapore, la Consiliul Județean Vaslui (foto: vremeanoua.ro)

    Cei doi oameni de afaceri au început activitatea încă din 2019, dar nu au mai putut veni până acum în România din cauza interdicțiilor COVID-19.

    “Ei au început afacerea în agricultură în februarie 2019 și cultivă peste 16.000 de hectare pe teritoriul județului nostru și mai prestează și munci agricole pentru alți fermieri. De la început au menționat că au arendele plătite la zi și după ce expiră multe dintre vechile contracte în 2023 – 2024, vor să le reînnoiască pe societatea lor. Dorim succes investitorilor”, a precizat Prefectul județului Vaslui, Daniel Onofrei.

    Cei doi afaceriști au precizat că ei dețin utilaje agricole pentru lucrări agricole, pe care le pun la dispoziția fermierilor ce nu dețin utilaje ca să-și lucreze pământurile, sub formă de prestare de servicii.

    “Aceste două personalități care au venit la Vaslui au sediul central în Singapore și reprezintă firma Heron. Sunt creditorii principali de la R-Agro Fălciu, Comcereal Vaslui și Agrocomplex Bârlad. Ei creditează în acest moment continuarea procedurii, respectiv înființarea de culturi și tot ce trebuie pentru cele trei societăți. Una este în perioada de observații (SC Comcereal SA Vaslui) și două în perioada de reorganizare judiciară (R-Agro Fălciu și Agrocomplex SA Bârlad). Cei doi vor reveni peste o lună în Vaslui și vor veni și la Bârlad. Important este că sunt intenții de afacere și chiar bune”, a precizat Dumitru Lazăr, lichidator judiciar în Vaslui.

    Te-ar mai putea interesa

    Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci

    Ultimele știri

    DNA: Cristina Trăilă, urmărită penal. Miza: schimbarea șefului DSVSA Vaslui și despăgubiri de 3 milioane de euro Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren Despăgubiri de secetă pentru fermieri! AAC cere Guvernului să intervină de urgență ADS verifică terenurile tinerilor care au primit pământ de la stat. Neregulile pot duce la rezilierea contractelor Raportul MARS de august: România, împărțită în două – recolte promițătoare în est și centru, secetă severă în vest