• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Taxa de pășunat. Ce sume plătesc fermierii pe cap de animal, la Primărie

    Roxana Dobre -

    Taxe de pășunat sezonier 2022. Crescătorii de animale care au pășunile închiriate de la Primării achită o taxă stabilită prin votul Consiliului Local, prețul fiind stabilit ținând cont de echilibrul financiar dintre valoarea producției de iarbă disponibilă și obligațiile care îi sunt impuse utilizatorului pajiștii permanente prin cheltuielile cu implementarea amenajamentului pastoral.

    Crescătorii de animale care au pășunile închiriate în baza unui contract încheiat cu Primăria vor putea folosi pășunile numai după achitarea taxei pe cap de animal. Perioada de pășunat este cuprinsă într-un termen stabilit conform prevederilor Amenajamentului pastoral în vigoare, acolo unde acesta este efectuat.

    Conform ziarulunirea.ro, în cazul crescătorilor din județul Alba, prețul se stabilește și în funcție de specia de animalele pentru care este folosită pășunea. Ținând cont că terenurile rezervă la dispoziția Comisiei de Fond Funciar, cu categoria de folosință pajiște, pot fi retrocedate în orice moment și astfel nu pot fi întocmite contracte de închiriere pe perioadă mai lungă (7-10 ani), se propune exploatarea lor prin pășunat sezonier.

    Taxe de pășunat sezonier pentru anul 2022 în județul Alba:

    Bovine adulte, 33 lei/cap/an
    Bovine tineret, 23 lei/cap/an
    Ovine si caprine adulte, 9 lei/cap/an
    Ovine si caprine tineret, 6 lei/cap/an
    Cabaline, 33 lei/cap/an.


    Te-ar mai putea interesa

    Mesaje de Crăciun 2025: Cele mai frumoase urări și felicitări de Sărbători Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești AUR depune în Parlament o lege pentru scutirea de impozit a construcțiilor agricole. Serele și silozurile, pe listă

    Ultimele știri

    AAC îl confruntă pe președintele Nicușor Dan: Cu ce fermieri v-ați consultat care să fie de acord cu Mercosur? Șoc în România după protestul de la Bruxelles! Președintele Dan a anunțat că România susține Mercosur: ”Am avut discuții cu agricultorii” Fermierul care a semnat pentru arenda de 7 tone/ha: ”Nu mă judecați! Această pășune m-a salvat de la faliment”