• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vitele pentru China au rămas în țară

    agrointeligenta.ro

    Deși mii de animale ar fi trebuit să ia drumul Chinei luna aceasta, potrivit declarațiilor vicepremierului Liviu Dragnea, realitatea este alta. Primul lot de vite ar putea fi exportat cel mai devreme în august.

    În luna noiembrie a anului trecut, cu ocazia vizitei premierului Chinei în România, s-au semnat mai multe acorduri, printre care și cele privind exportul de carne și animale vii. Chinezii s-au arătat interesați mai ales de importul de carne de porc și de vaci din rasa Bălțata Românească.

    Numai că, în ciuda afirmațiilor optimiste ale autorităților, încă nu a început „transhumanța” Bălțatei în China. Spre exemplu, vicepremierul Dragnea spunea, la numai câteva ore după ce aterizase în Hong Kong, în luna martie a acestui an, că partenerii chinezi vor 3.000.000 de vite, tot atâția porci, precum și 500.000 de ovine pe an.

    Cu o lună mai devreme, secretarul de stat în Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Daniel Botănoiu, anunța că primul lot de vaci va pleca în China în luna aprilie de la o fermă din județul Brașov.

    Până acum, ANSVSA nici măcar nu a primit o solicitare de a face analizele ce se impun în vederea exportului. „Tehnic, toate procedurile sunt complete. Primul lot poate pleca oricând. Nu mai trebuie decât să se înțeleagă între ei agenții comerciali. Până acum, nu a venit nimeni să ceară să se efectueze analizele necesare. Probabil, economic, nu este nicio solicitare”, ne-au declarat surse din ANSVSA.

    Astfel că primele vaci ar putea fi exportate de-abia în luna august, deoarece, înainte de îmbarcare, trebuie să petreacă 60 de zile în carantină.

    Chinezii exportă în China

    Singurul export aproape 100% sigur este cel de carne de porc. Numai că firma care va livra marfa, Smithfield, are ca acționar la nivelul grupului internațional un investitor chinez, respectiv Shuanghui International Holdings Ltd., cel mai mare producător chinez de carne de porc.

    Smithfield s-a dezvoltat pe ruinele fostului Comtin și asigură azi o treime din producția internă de carne de porc. Compania va exporta atât carne cu os și fără os, dar și copite sau intestine, foarte căutate de asiatici.

    Deocamdată, producătorul care deține ferme în Timiș și Arad este singurul care va livra carne de porc în China.

    În ceea ce privește exporturile de carne de vită, acordurile dintre București și Beijing prevăd livrarea doar de carne cu os și macră. Asiaticii au vizitat nouă abatoare, însă acestea de-abia au început procedura de acreditare, deci mai e drum lung până la primele livrări.

    Citiţi continuarea pe www.evz.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale