• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Carburanți la preț redus în limita a 50 litri pe lună

    Roxana Dobre -

    Carburanți cu preț redus la un total de 50 de litri cumpărați pe lună. Prețul mare al carburanților a ajuns în atenția Guvernului de la Sofia iar autoritățile bulgare iau în calcul să ofere un discount de 25 de cenți per litru, pentru persoanele fizice.

    “Se discută ca pentru 50 de litri de combustibil pe lună să fie un preț mai mic. O reducere de 25 de cenți pe litru la benzină și motorină”, a declarat ministrul adjunct al Energiei din Executivul de la Sofia, Plamen Danailov, citat de Novinite.

    Acesta a punctat că reducerea ar urma să fie aplicată pentru persoanele fizice, nu firmelor. ”Reducerea va fi primită direct, în momentul alimentării”, a spus oficialul. Conform acestuia, schema este similară cu compensațiile și ajutorul primite pentru energie electrică.

    Compensația ar urma să fie aplicată din această lună

    Potrivit ministrului, 50 de litri sunt de ajuns și vor fi de ajuns pentru o lungă perioadă de timp. „Sperăm să clarificăm toate detaliile cu comercianții în această lună și să începem chiar din această lună”, a spus ministrul adjunct al Energiei.

    Bulgaria se alătură astfel statelor europene în care autoritățile au luat decizii de sprijin pentru consumatorii afectați de creșterea prețurilor la carburanți. Polonia a eliminat TVA, Ungaria, Croația și Slovenia au plafonat prețurile la pompă, Germania a redus din taxe, Franța acordă o reducere directă. În cazul în care se va și aplica mecanismul iar prețurile vor fi reduse cu 25 de eurocenți pe litru, bulgarii vor plăti cel mai mic preț pentru carburanți din Europa, evident, în limita celor 50 de litri, mai mic și decât prețul plafonat din Ungaria.

    Luând în calcul prețurile medii din țara vecină (ultimele date Oil Bulletin, 2 mai), dacă aplicăm reducerea la prețul final cu taxe, prețul pentru plinul de 50 de litri de benzină redusă va fi de 1,25 euro/litru (echivalentul a circa 6,25 lei), iar prețul pentru motorină va fi de 1,33 euro/litru, circa 6,65 lei/litru, conform www.economica.net.

    România nu a luat decizii referitoare la prețurile carburanților pentru clienții persoane fizice, și a anunțat introducerea unui mecanism de reducere cu 50 de bani (10 eurocenți) pe litru doar pentru transportatori.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Avertisment ANCPI: Dreptul la proprietate poate fi limitat atunci când proprietarul nu se află în țară Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor S-a stabilit: Subvenția APIA pe lucernă, numai pentru fermierii care dețin și animale

    Ultimele știri

    Sulfoprill – îngrășământul aplicat și în perioadele de îngheț, pentru a asigura succesul culturii de rapiță Un grup de fermieri din Buzău reînvie tradiția locală a culturii de sfeclă de zahăr: ”Am făcut contract cu fabrica de la Luduș” ANM: Iarnă aspră la final de săptămână. Ninsori, ger și polei în mai multe regiuni