• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermierii, chemați urgent astăzi la APIA!

    agrointeligenta.ro

    Fermierii, chemați urgent astăzi la APIA! Luni, 16 mai, este ultima zi în care producătorii agricoli mai pot solicita fără penalizări subvențiile agricole aferente acestui an. După ziuade astăzi, depunerea cererii unice la APIA se mai poate face pe o perioadă de 25 de zile, cu o penalizare de 1% pentru fiecare zi de întârziere.

    ”Nu uitați că luni, 16 mai 2022, este data-limită pentru depunerea Cererilor Unice de plată pentru Campania 2022. Contez pe echipa APIA, suntem pregătiți și ne vom mobiliza și de această dată în consecință!”, este apelul către fermieri lansat încă de vineri de directorul general al APIA, Adrian Pintea.

    În cursul weekendului trecut, în toată țara s-a lucrat în centrele APIA, funcționarii fiind la datorie pentru a sprijini fermierii care au lăsat pe ultima sută de metri depunerea cererii unice pentru subvenții.

    ”Finalul campaniei este unul mai aglomerat, dar și cel care încununează eforturile noastre de a primi toate cererile potențial eligibile, vă rugăm respectuos să comunicați prin mijloace de difuzare publică adresabile tuturor fermierilor interesați, care încă nu au reușit, din diverse cauze, să depună cererile unice de plată, să se prezinte la primăriile localităților unde dețin și exploatează terenurile agricole în vederea eliberării adeverinței de la Registrul Agricol, pentru ca astfel să poată depune în acest termen mai sus precizat cererile unice de plată”, a precizat și Daniel Ovidiu Săvâșcă, director executiv al APIA Mureș.


    Te-ar mai putea interesa

    Preț miei Paște 2026. Calculele oierilor pentru un kilogram de carne de miel de sărbătorile pascale Băcița Flori Mînzat are pregătiți peste 300 de miei pentru Paște: ”Păstrăm prețul de acum doi ani, nu dăm la export” AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Doi soți din Sfântu Gheorghe aduc pe masa românilor preparatele secuiești: ”Slănina noastră este unică” Oierii – obligați să facă contracte de muncă ciobanilor pentru a mai primi subvenții APIA

    Ultimele știri

    Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc! George Tuță, Primarul Sectorului 1, la redeschiderea pieței Dorobanți: Vrem ca produsele fermierilor să ajungă direct la oameni, la prețul corect Șeful ANSVSA, la redeschiderea Pieței Dorobanți: Un pas important în direcția promovării produselor românești de calitate și a unui consum responsabil