• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Grindina a făcut prăpăd într-o comună după ce localnicii s-au opus lansării rachetelor antigrindină

    Angelica Lefter -

    Prăpăd cauzat de grindină într-o localitate unde oamenii au cerut și ulterior au împiedicat lansarea rachetelor antigrindină.

    Grindina a făcut ravagii în comuna Dobrovăț, din județul Iași. Fenomenul meteo a lovit localitatea după ce 9 persoane de acolo au mers cu mașini și căruțe în fața punctului de lansare a rachetelor de la Codăești, din județul Vaslui, pentru a împiedica operațiunea.

    Localnicii și-au motivat acțiunea prin faptul că nu va mai ploua suficient din cauza rachetelor.

    La fața locului au fost chemați oamenii legii, însă până la sosirea lor, a început ploaia, iar localnicii au plecat. Natura, însă s-a dezlănțuit, așa cum au arătat prognozele.

    Potrivit digi24, nu ar fi prima dată când fermierii protestează împotriva rachetelor anti-grindină, deși acestea le-ar putea salva culturile de la prăpăd. Vineri, pe 13 mai, sătenii s-au opus din nou procedurilor în ciuda faptului că la nivelul comunei a fost anunțat cod galben de ploi și vijelii.


    Te-ar mai putea interesa

    Urări de Crăciun scurte. Mesaje de Sărbători pentru prieteni și familie Fabrica Luduș a încheiat campania din acest an. Mihaela Neagu: ”De sărbători, fiecare român va mânca ceva dulce făcut cu zahăr românesc” O nouă lovitură pentru ciobani: Restricția pentru exportul de animale, prelungită de UE până la 30 iunie 2026

    Ultimele știri

    Noi amenzi pentru fermieri. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial! Fermă gigant de un milion de hectare, vândută la sfârșit de an. Exploatația deținea și 90.000 de vaci Dimitrie Muscă respiră ușurat! Oficial, focarul de PPA din ferma sa a fost stins