• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • La zi în livadă. Ce tratamente se fac acum la pomii fructiferi

    Roberto Marius Popa – Agrointeligența

    După o primăvară rece, cu câteva dimineți înghețate lucrurile arată mult mai rău decât anul trecut, pe care însă eu îl consider un an de excepție. Sigur, ar trebui sa luăm fiecare specie pomicolă in parte, speciile termofile cel puțin în zona mea nu prea au dat randament nici anul trecut.

    Astfel anul acesta sunt mult mai puține mere, pere și prune dar sunt, spre deosebire de caise, piersici, prune timpurii, nuci care nu sunt deloc.La struguri pare să fie constant, cumva asemănător ca anii trecuți.

    Ultimul tratament pe care l-am făcut săptămâna trecută a fost un cocktail de insecticid împotriva afidelor și a primei generații de viermi ai fructelor, Dithane fungicid impotriva moniliozei, rapănului și a altor boli fungice, Nissorun care este un acaricid și Bionat plus care este fertilizant foliar. Din toamnă și până acum ar fi al cincilea tratament și de aici înainte până la recoltare nu mai stropesc decât la avertizare.

    Celelalte tratamente până la acesta au fost:
    1) tratament cupric, in repaus vegetativ cu Champ, la anul intenționez să folosesc Coprantol duo;
    2) ulei horticol plus Mospilan la dezmugurit;
    3) la primele frunze,debutul înfloririi , Atonik , Kumulus, Vertimec și Chorus;
    4) la scuturat Cropmax, Luna experince, Movento;
    5) iar acesta de acum: Bionat plus, Dithane, Calypso, Nissorun;

    Unii vor spune că sunt multe produse chimice, e adevărat, însă sunt mult mai puține decât se folosește în unele livezi comerciale unde se stropește la fiecare doua săptămâni. Există și abordări bio dar e complicat de aplicat într-o livadă mixtă cu rezultate măcar pe jumătate față de o schemă clasica, de tratamente combinată însă cu măsuri agrotehnice de limitare a bolilor și dăunătorilor: săpat, tăiat iarba, adunat frunzele afectate, o fertilizare controlata fără exces de azot și altele.

    Eu zic că sănătatea frunzelor și a fructelor arată că pomul se simte bine și că ne răsplătește pentru grija pe care o avem față de el.


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească!

    Ultimele știri

    Domnule Bolojan, nu îi lăsați pe micii fermieri fără ajutoarele promise! O fermieră din Sibiu îi ia apărarea lui Toma Zerestea: ”Fiți oameni înainte de a fi judecători” Alex a fost găsit! Băiețelul de cinci ani, fiul fermierului Toma Zerestea, este în viață! Ploaia care a salvat câmpurile: după două luni de secetă, culturile își revin spectaculos Primele amenzi în ancheta Consiliului Concurenței privind voucherele acordate fermierilor