• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Zelenskyi: Peste 22 de milioane de tone de cereale sunt blocate în porturi

    agrointeligenta.ro

    Federația Rusă a blocat 22 de milioane de tone de culturi în porturile ucrainene, a anunțat președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyi, în cadrul unui briefing comun cu prim-ministrul Portugaliei Antonio Costa la Kiev

    „Rusia a blocat aproape toate porturile. Toate, ca să spunem așa, oportunitățile maritime de a exporta produse alimentare – cerealele noastre, orzul, floarea soarelui și altele… 22 de milioane de tone sunt blocate astăzi de Federația Rusă„, a spus Volodymyr Zelenskyi.

    În plus, Zelensky a spus că Rusia fură și exportă culturi ucrainene. Potrivit acestuia, autoritățile au înțeles unde sunt livrate produsele furate. El a precizat că lucrările pe această temă continuă la nivelul Ministerului Afacerilor Externe al Ucrainei.

    Șeful statului ucrainean a subliniat necesitatea deblocării porturilor ucrainene pentru a preveni o criză alimentară în lume. Zelensky a remarcat că acest lucru se poate face în diferite moduri, inclusiv militar. În acest context, șeful statului a spus că le cere partenerilor internaționali să furnizeze armele necesare.

    Aproape 90 de nave sunt de fapt pline de cereale și gata de plecare, dar nu pot face acest lucru din cauza blocadei.

    Secretarul de stat al SUA Anthony Blinken este convins că Rusia folosește alimentele ca armă în Ucraina. Secretarul de stat american a făcut această declarație jurnaliștilor în timpul unei vizite la Institutul Ucrainean al Americii din New York. „În diferite părți ale țării, blochează literalmente accesul la alimente și alte ajutoare umanitare. De asemenea, folosește alimente ca armă în afara Ucrainei, împiedicând bunurile ucrainene să intre pe piețele internaționale”, a spus el.

    Te-ar mai putea interesa

    Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența?

    Ultimele știri

    Carrefour România: volume record +60% pentru producătorii locali și 530 de artizani în toate magazinele din țară Toamna se numără erbicidele eficiente. Sultan și Kalif, de la ADAMA, fac prăpăd printre buruienile din Timiș și Arad ANM extinde alertele de caniculă. Cod galben în mare parte din țară și Cod portocaliu în vest N-au scăpat nici albinele! Focare de Loca americana, confirmate în două județe. Stupii sunt arșii! Algeria cumpără masiv grâu. România, printre principalii furnizori pentru cele 720.000 de tone