• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Peste 250 de ovine au ars de vii într-un saivan care a luat foc

    Roxana Dobre -

    Ovine arse de flăcări. Un efectiv de 250 de oi au murit într-un incendiu care a avut loc la un adăpost de iarnă din localitatea mureşeană Șardu Nirajului. Pompierii au intervenit prompt dar animalele nu au mai putut fi salvate.

    Cei care au alertat serviciul de urgență, duminică – 29 mai,  au fost chiar localnicii din zonă care au văzut saivanul din Şardu Nirajului cuprins de flăcările puternice. Din păcate pentru cele 250 de animale a fost prea târziu. Flăcările au cuprins o suprafaţă de 600 de metri pătraţi.

    Incendiu adăpost ovine (foto: Realitatea de Mureș)

    Incendiul a fost lichidat înainte să se propage la întreaga construcție și la anexele învecinate

    ”La sosirea pompierilor, la locul intervenţie, incendiul se manifesta generalizat în interior în care din păcate se aflau aproximativ 250 de ovine, miei si oi care au fost găsite decedate. Intervenţia a fost una dificilă deoarece materialele portante au fost arse şi exista pericolul de prăbuşire în interiorul saivanului pentru echipele de intervenţie”, a declarat pompier plt. adj Toduţ Raul, şeful gărzii de intervenţie al detașamentului de pompieri Târgu-Mureş, conform www.antena3.ro.

    Salvatorii au reusit să mai salveze doar 10 oi si 3 porci.

    Din primele concluzii se pare că focul ar fi pornit de la un scurtcircuit la instalaţia electrică. Paguba se ridică la aproximativ 150.000 de lei, iar proprietarul nu era asigurat.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Ucraina revin la culturile ”clasice” care le aduc profit Perechi de legume care se pot cultiva împreună – tabel de compatibilitate Emil Turdean: Sunt fermieri persoane fizice cu o mie de hectare, care nu plătesc nimic statului

    Ultimele știri

    Fermieri, verificați conturile! APIA a virat banii pentru subvenții Teren de fotbal transformat în lan de porumb. Fermierul, acuzat că încalcă legea Târgul de Zootehnie de la Popăuți le-a pregătit fermierilor un weekend plin! Iată programul evenimentului