• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Amendă uriașă pentru un fermier care a stropit cu substanțe periculoase pentru albine!

    agrointeligenta.ro -

    Fermă amendată pentru aplicarea unor substanțe periculoase pentru polenizatori. Garda de Mediu Prahova a sancționat cu amendă în valoare de 60.000 lei o societate cu domeniul de activitate ”Cultivarea cerealelor” din localitatea Filipeștii de Pădure, județul Prahova pentru nerespectarea prevederilor legislației de mediu.

    Din verificările efectuate s-a constatat că societatea a efectuat la cultura de rapiță înflorită tratamente fitosanitare împotriva dăunătorilor cu produse care nu sunt selective față de insectele polenizatoare.

    ”Precizăm că toți operatorii economici din segmentul agricol au obligația implementării în activitate a codului de bune practici agricole în așa fel încât sa conducă la obţinerea unor producţii calitativ superioare şi rentabile , cât și la protejarea și conservarea mediului ambient , cu limitarea consecinţelor ecologice nefavorabile”, arată oficialii Gărzii de Mediu Prahova.


    Te-ar mai putea interesa

    APIA – anunț urgent pentru subvențiile pe suprafață și cap de animal Ștefania Ionescu – tânăra fermieră din Lehliu Gară care a găsit tehnologia eficientă pentru cultura de rapiță Avansul APIA, din 16 octombrie. Adrian Pintea, MADR: ”Se vor face demersuri pentru plăți mai mari”

    Ultimele știri

    Achiziționează azi produse pentru protecția plantelor și ia-ți și voucherul de motorină de la AGRICOVER Prețul laptelui a crescut în Europa. Se așteaptă scumpiri și mai mari în lunile următoare APIA a început plata subvențiilor SCV. Sumele care intră în conturile fermierilor