• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, europarlamentar: Comisia Europeană a aprobat un ajutor de stat de 300 milioane euro pentru sectorul agroalimentar românesc!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Veste bună de pentru sectorul agroalimentar românesc! Comisia Europeană a aprobat, în temeiul cadrului temporar privind ajutoarele de stat, o schemă prin care România va putea sprijini cu 300 de milioane euro entitățile agroalimentare afectate de pandemia de COVID-19, anunță eurodeputatul Dan Motreanu, în mediul online.

    Conform oficialului european, autoritățile naționale vor putea furniza un sprijin public sub formă de subvenție directă de până la 120.000 euro pentru fiecare beneficiar în parte. Schema de ajutor se adresează întreprinderilor mici și mijlocii care își desfășoară activitatea în sectoarele agriculturii, pescuitului, acvaculturii și industriei alimentare.

    Totodată, acest ajutor nu va depăși o limită de 2,3 milioane euro/ beneficiar și se va acorda până la 30 iunie 2022.

    Măsura aprobată de Comisia Europeană face parte din cadrul de acordare a ajutoarelor de stat gândit în contextul pandemiei de COVID-19 și care va fi eliminat treptat.


    Te-ar mai putea interesa

    Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Deputat: APIA a semnat! Fermierii pot lua credite de la bănci cu subvenția

    Ultimele știri

    APIA poate începe plata ANT! Guvernul a aprobat plafoanele pe hectar și animale! S-a aprobat! Ajutoare de 50.000 euro pentru fermierii afectați de scumpirile la motorină și îngrășăminte Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Demisiile secretarilor de stat ai PSD, în Monitor. Adrian Pintea: ”Rămân aproape de agricultură” Ședință la AFIR cu ministrul interimar Tanczos Barna. Debirocratizarea, prioritară în accesarea fondurilor europene