• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ofertă atractivă pentru fermieri. ITC Seeds își prezintă portofoliul de semințe

    Adrian Radu – Agrointeligența

    ITC Seeds este un producător românesc de semințe care se remarcă cu un portofoliu vast. Fermierii au de unde alege. De la porumb, grâu, rapiță sau floarea-saorelui, agricultorii pot găsi semințe de năut, in, muștar, mazăre sau soia.

    Compania este prezentă în județul Călărași, la Fundulea, la expoziția Agriplanta. La acest eveniment, ITC Seeds a realizat un stand unde sunt prezentate noutățile, dar și toate semințele de top din portofoliu.

    “Avem gama noastră de produse, cel puțin o mică parte din ea. Începem cu orzoaica de primăvară Liberta și ne ducem până la mazărea de toamnă Frosen. Avem muștar, care se însămânțează primăvara, foarte bun în cultură verde, pentru a lupta împotriva nematozilor și pentru a îngrășa solul cu azot”, a explicat Beatrice Tavares, administratorul companiei.

    ITC Seeds se află la standul E169, unde fermierii sunt așteptați de fondatorul companiei – Gheorghe Nedelcu, de Willy Tavares – șeful de fermă, Beatrice Tavares – administratorul companiei, angajați și studenți la USAMV București, care au găsit în ITC modalitatea cea mai la îndemână de a pune în practică teoria învățată pe băncile facultății.

    ITC Seeds vine către fermieri cu culturi deosebite. Năutul Flamenco are rezultate foarte bune în România și atrage atenția agricultorilor prin prețul ridicat la vânzare. O cultură potrivită pentru zonele secetoase din est, de exemplu, este cea de in. Soiul Zoltan s-a remarcat în 2021 printr-o producție de 1.8 tone la hectar, fiind testat și la SCDA Brăila.

    ITC Seeds aduce în ferme soiuri de rapiță autohtone. În plus, agricultorii pot găsi în portofoliul ITC și ovăz, produs sub licență de la SCDA Turda. Mai departe, orzoaica Estoria se remarcă prin masă hectolitrică mare și producții de peste 8 tone / ha. Mazărea Frosen este pariul câștigător pentru toamna acestui an, având o capacitate de producție de peste 5.5 tone / ha.

    “Specialiștii noștri vă așteaptă la Agriplanta pentru a vă oferi informații, atât despre produsele noastre, despre semințe, cât și despre tehnologii. De asemenea, colegii noștri vă vor indica loturile demonstrative, în care veți putea viziona grâul Angelica, Iris 12 și Gerry”, a completat Beatrice Tavares.

    Pentru ca experiența vizitatorilor să fie completă, ITC Seeds îi așteaptă pe cei interesați de produse de top și cu o tombolă, la care se pot câștiga saci cu semințe. Toate detaliile despre soiurile și hibrizii ITC Seeds pot fi găsite pe site-ul www.itcseeds.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii români, susținuți să treacă la îngrășămintele cu emisii reduse de carbon ,,Performanță” la cadastru gratuit. ANCPI se laudă că într-o lună a închis lucrări în 4 din cele 2.618 de UAT-uri O oaie a născut cinci miei perfect sănătoși. ”Minunea” – pentru a doua oară la aceeași fermă Apicultorul român care a convins Comisia Europeană să scoată de pe piață mierea falsificată! România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească!

    Ultimele știri

    Ministrul Tanczos Barna – anunț despre subvențiile APIA. Situația la zi pentru plata ANT-urilor! Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut” Din teren la ”Campioni pe teren” alături de Agrii România MADR crește suma alocată unei subvenții importante. Banii se achită prin APIA