• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dan Motreanu, eurodeputat: granturi directe de până la 290.000 euro. Ajutorul, acordat până cel târziu la 30 iunie

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ajutor de stat de 606 milioane de euro ajutor pentru firmele românești din zonele urbane și rurale mici. Europarlamentarul Dan Motreanu a anunțat că Comisia Europeană a aprobat României o schemă de ajutor de stat de 606 milioane de euro pentru sprijinirea întreprinderilor din anumite sectoare cu sediul în zone urbane și rurale mici, care au fost afectate de pandemia COVID-19.

    Conform oficialului european, măsura vizează atenuarea lipsei de lichidități cu care se confruntă întreprinderile și compensarea unei părți din pierderile suferite de acestea din cauza pandemiei și a măsurilor restrictive implementate de autorități pentru a limita răspândirea virusului.

    În cadrul schemei, sprijinul public va lua forma unor granturi directe și a unor garanții pentru împrumuturi. Beneficiarii eligibili, adică întreprinderile de toate dimensiunile care își desfășoară activitatea, printre altele, în sectoarele agriculturii, pescuitului, acvaculturii și industriei alimentare vor avea dreptul să primească:
    – garanții care să acopere până la 90% din valoarea împrumutului, pentru a efectua investiții și pentru activitățile lor curente;
    – granturi directe care să acopere, printre altele, valoarea totală a comisioanelor de risc și de gestiune și dobânzile aplicabile.

    În ceea ce privește cuantumurile limitate ale ajutoarelor sub formă de granturi directe, ajutoarele nu vor depăși:
    – 290.000 euro pe întreprindere care își desfășoară activitatea în domeniul producției primare de produse agricole
    – 345.000 euro pe întreprindere care își desfășoară activitatea în domeniul pescuitului și acvaculturii
    – 2,3 milioane euro pe întreprindere care își desfășoară activitatea în alte sectoare.

    În cadrul ambelor măsuri, ajutorul se va acorda cel târziu la 30 iunie 2022.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii!

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!