• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul motorinei a sărit de 9 lei pe litru

    Angelica Lefter -

    Campania de recoltare debutează cu un preț majorat la carburanți, inclusiv la motorină. Unul dintre marile lanțuri de benzinării a crescut prețul cu 9 bani pe litru la motorină și benzină.

    Astfel, litrul de motorină standard a trecut de 9 lei, iar în unele stații din marile orașe ajunge și la 9 lei și 17 bani. Benzina standard este încă sub 9 lei.

    Litrul de motorină standard la una dintre benzinăriile din nordul Capitalei era, marți – 7 iunie, 8 lei și 99 de bani. Miercuri – 8 iunie, prețul a urcat la 9 lei și 8 bani pe litru, iar asta înseamnă o creștere de 9 bani pe litru. Majorarea s-a aplicat și la benzina standard care a ajuns la 8 lei și 49 de bani.

    Potrivit platformei monitorulprețurilor.info, scumpiri la fel de mari sunt și în alte orașe din țară precum Brașov, Constanța sau Timișoara.

    În acest moment, un singur mare lanț de stații de alimentare din țară mai are motorina standard sub pragul de 9 lei dar se apropie de această valoare.

    Evoluția cotațiilor la produsele petroliere, în creștere în ultimele săptămâni, mai ales după noul pachet de sancțiuni aprobat de Uniunea Europeană privind un embargo petrolier din Rusia cu anumite scutiri, a dus la aceste creșteri de prețuri. Benzina și motorina standard s-au scumpit în medie cu 20 de bani, de la începutului lunii iunie.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii amână achiziția îngrășămintelor în așteptarea ploilor. Prețuri la azotoase și complexe în portul Constanța Fermierii, chemați de urgență la APIA pentru subvenția de 47 euro/hectar Fiecare litru de lapte, borcan de zacuscă sau legătură de pătrunjel – la ANAF. ”Vor să impoziteze și ultimul țăran din România”

    Ultimele știri

    Majorarea plafonului de TVA pentru întreprinderile mici: o măsură cu implicații mai ample Toamna își intră în drepturi. Alerte de ploi abundente și vânt puternic în mai multe județe Utilajele agricole ale unui fermier intrat în faliment sunt scoase la licitație