• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul grâului, influențat de cerealele din Ucraina? Adrian Chesnoiu: Preţul nu va scădea!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Cerealele din Ucraina care ajung în România sunt un pericol pentru fermierii români? Ministrul agriculturii, Adrian Chesnoiu, le-a dat asigurări producătorilor din țara noastră că grâul ucrainean care se ”revarsă” în țara noastră este tot ”în trecere” și nu poate influența capacitatea de stocare a cerealele autohtone.

    ”Sunt factori diverși care influențează atât nivelul prețului cât și ceea ce se întâmplă pe piața internațională. Pentru că știm cu toții că prețurile la nivelul burselor se fac la cel puțin cele două burse, respectiv Euronext în Franța și la Chicago și asta influențează la nivel global prețul grâului. Acum acesta diferă față de prețul de tranzacționare”, a explicat ministrul într-un interviu acordat pentru DCNews.

    Acesta a vrut să sublinieze ferm că cerealele din Ucraina nu ar trebui să îi îngrijoreze pe fermierii români. ”Ceea ce este foarte important să înțelegem este că această temere că grânele din Ucraina s-ar revărsa pe piața românească și acest lucru ar conduce la scăderea prețului nu este foarte sustenabilă. Pentru că de o parte cantitatea de grâne care se reușeste a fi scoasă din Ucraina și livrată către destinații nu poposește foarte mult pe teritoriul României. Ea tranzitează țara noastră și se îndreaptă către țările de destinație, în general nordul Africii sau partenerii tradiționali pe care îi are Ucraina”, a mai adus explicații ministrul.

    De cealaltă parte, a mai punctat Chesnoiu, sunt îndreptățite anumite temeri ale fermierilor care își fac tot felul de griji gândindu-se că dacă aceste cereale vin și se stochează pe teritoriul României în depozitele pe care țara noastră le are, ar putea conduce la o imposibilitate de comercializare la un preț care să fie sustenabil.

    ”Este evident interesul fiecăruia din lanțul de comercializare, atât al fermierilor cât și al celui care tranzacționează, să obțină un preț mai bun. Ce măsuri luăm noi în schimb la nivel guvernamental este să ne asigurăm pe de o parte că cele 29 de milioane de tone capacitatea de stocare a României sunt utilizate pentru grâu românesc și pentru restul cerealelor autohtone și vom pune mereu în față nevoia de consum intern.

    Ceea ce m-a preocupat pe mine de când am preluat funcția de ministru a fost să am un dialog constat cu producătorii și procesatorii din morărit astfel să ne asigurăm că avem constant necesarul de grâu în țara noastră. Lucrul acesta trebuie să-l extindem pentru că în momentul de față putem evalua o eventuală producție a anului acesta dar nu putem evalua ce se va întâmpla în viitor și atunci trebuie să avem stocurile de legătură necesară.

    Și în felul acesta trebuie să îi stimulăm pe fermierii români și pe cei care comercializează cereale să țină cât mai mult timp în țară grâul. Fără însă a influența prețul ci a veni cu instrumente facile care să aibă capacitatea de depozitare sau compensarea unor costuri de depozitare”, a mai adus lămuriri ministrul.


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Subvenția APIA pentru viței. Plata pe cap de tăuraș la îngrășare ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR