• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Președintele ASAS, Valeriu Tabără a fost ales membru de onoare al Academiei de Științe a Moldovei!

    Roxana Dobre -

    Titlu academic pentru Valeriu Tabără, președintele ASAS. Adunarea generală a Academiei de Științe din Republica Moldova l-a ales joi – 8 iunie pe prof. univ. emerit dr. ing. Valeriu Tabără, membru de onoare al Academiei de Științe a Moldovei.

    Conform unui anunț al Academiei de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Sisești, publicat pe pagina proprie de Facebook, înaltul titlu academic încununează o carieră îndelungată dedicată în întregime cercetării și învățământului agricol din România, precum și îmbunătățirii cadrului instituțional și legislativ din acest important sector de activitate.

    ”Ca profesor la Universitatea de Ştiinţe Agricole si Medicină Veterinară a Banatului – Timişoara a format nenumărate generații de studenți agronomi și doctori în științe agronomice. Dar activitatea de suflet a Prof. univ. Valeriu Tabără a fost legată de cercetările întreprinse la Stațiunea de Cercetare- Dezvoltare Agricolă Lovrin, unde a creat numeroase soiuri noi de cânepă, cu performanțe deosebite, apreciate în mod deosebit nu numai în țară ci și în străinătate.

    Pentru colegii din Academia noastră, această alegere constituie un element de bucurie, de onoare deosebită, menită să contribuie la creșterea prestigiului științific al ASAS și la întărirea relațiilor de colaborare cu Academia de Științe din Republica Moldova”, se arată în informarea semnată de serviciul Relații Internaționale, Informare Publică și Relații cu Presa – ASAS.


    Te-ar mai putea interesa

    Prima fabrică de ouă lichide din România, inaugurată în prezența ministrului Florin Barbu: ”Parteneriatul dintre stat și privat funcționează” ADS pregătește contractarea unei suprafețe record de peste 12.000 de hectare Ce durată de viață are un panou fotovoltaic. Calculele specialiștilor, date peste cap

    Ultimele știri

    Călin Donca își deschide un lanț de magazine cu produse românești: ”Facem contracte direct cu fermierii” Ministrul Economiei a dezvăluit cum a fost păcălit bugetul de stat prin ANPC Algeria a cumpărat 600.000 de tone de grâu. România – posibil furnizor principal