• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PT298 / Agile – hibridul de rapiță Pioneer® cu cel mai ridicat nivel de rezistență la scuturare

    agrointeligenta.ro

    Pentru Corteva Agriscience rapița reprezintă o cultură de importanță majoră în care se investesc resurse importante pentru a aduce în mâinile fermierilor produse cu performanță ridicată și producții stabile. Fie că vorbim de erbicide, tratament sămânță sau genetică, inovația trebuie să țină pasul cu cerințele pieței.

    Un produs inovativ este hibridul de rapiță PT298/Agile lansat în anul 2021 și care este deja prezent în foarte multe ferme. Este un hibrid semitimpuriu, ce se remarcă prin productivitate ridicată, rezistență deosebită la scuturare și adaptabilitate la diferite medii de cultură, areale geografice și tehnologii aplicate.

    Are o creștere foarte bună în toamnă, cu rezistență mare la iernare și temperaturi negative, iar primăvara are un start rapid și constant în vegetație. Ramifică abundent de la baza tulpinii și până în partea superioară. Prezintă toleranță ridicată la principalele boli ale culturii, precum Phoma, unde are protecție asigurată de gena Rlm7, dar și gene ce îi conferă rezistența pe orizontală, ce îmbunătățesc comportamentul plantei în condiții favorabile de atac.

    Cu toate că rezistența la scuturare nu este singurul criteriu în alegerea unui hibrid, cu siguranță reprezintă un avantaj, iar PT298/Agile este hibridul cu cel mai ridicat nivel de toleranță la scuturare din portofoliul Pioneer®.

    Productivitatea, adaptarea la condițiile fermei și stabilitatea, sunt factori care alături de toleranța ridicată la scuturare vor crea din acest hibrid un nou campion.

    Andrei Ciocoiu – Category Marketing Manager Seeds

    Corteva Agriscience România și Moldova


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Piața cerealelor, la zi. Coceral: România – recoltă de 12,72 milioane tone la grâu și 2,63 milioane tone la rapiță Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! ANF va avea un super-laborator național care va crește capacitatea de analiză fitosanitară Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Oierii, chemați de ANSVSA urgent la discuții!