• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Benzinăriile din Ungaria au plafonat alimentările subvenționate la maxim 50 de litri de carburant pe zi

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Grupurile MOL și OMV au anunțat că, începând de vineri dimineață, clienții cu vehicule de pasageri înmatriculate în Ungaria vor putea cumpăra doar maxim 50 de litri de combustibil pe zi la un preț subvenționat, potrivit presei din țara vecină.

    Pe de altă parte, vehiculele înmatriculate în Ungaria cu o greutate de 3,5–7,5 tone și utilajele agricole vor putea în continuare să alimenteze la prețuri subvenționate, fără limită cantitativă, precizează index.hu și agroinform.hu.

    OMV și MOL au precizat că șoferii care doresc să achiziționeze peste 50 de litri de combustibil pe zi, vor trebui să plătească carburanții la prețurile pieței.

    OMV a precizat că vehiculele de peste 7,5 tone (camioane, autocare, autobuze) și vehiculele cu plăcuțe de înmatriculare străine de peste 3,5 tone vor putea alimenta doar la prețurile pieței.

    Măsura celor două companii poate fi justificată de faptul că recent au apărut speculații că Ungaria s-ar putea confrunta cu o penurie de combustibili în lunile iulie și august. Potențiala criză ar putea fi cauzată de mai mulți factori: agricultura consumă mai mult decât de obicei pentru că în această perioadă are loc recoltare, iar țara vecină primește o cantitate mai redusă de combustibil din cauza unui accident la uzina OMV Schwechat și a unui incendiu la rafinăria Mol Százhalombatta.

    În încercarea de a atenua efectele inflației și scăderii forintului în raport cu moneda europeană, autoritățile din Ungaria au decis să plafoneze prețurile la alimente și carburanți. Astfel, la mijlocul lunii noiembrie, Guvernul Viktor Orban a stabilit o limită de 480 de forinți (5,94 lei) pe litru pentru prețul combustibilului, iar de la 1 februarie a plafonat prețurile anumitor alimente de bază.

    Plafonarea prețului combustibilului a fost recent restrânsă la mașinile cu plăcuță de înmatriculare maghiară, lucru ce a declanșat un conflict cu Uniunea Europeană, care amenințat cu deschiderea unei proceduri de infringement dacă Ungaria nu suspendă vânzarea carburanților la un preț diferit în cazul mașinilor înmatriculate în alte țări.

    Însă, compania de energie MOL pledează pentru eliminarea treptată a acestei măsuri, susținând că pune în pericol siguranța aprovizionării pe termen lung cu combustibili.

    La prețurile pieței, benzina a ajuns vineri la un preț mediu de 779 de forinți (9,64 lei) și motorina, la 833 de forinți (10,31 lei).


    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Se mai fac plăți din subvenții după termenul de 30 iunie? Răspunsul șefului APIA pentru fermieri!

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C