• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Utilaje agricole furate din Germania și Franța, găsite în România. Prejudiciul este de peste 350.000 de euro

    Iana Gore -

    Utilaje în valoare de peste 350.000 de euro, care ar fi fost sustrase din Germania și Franța au fost descoperite de polițiștii din Bistrița-Năsăud.

    Luni, 27 iunie, poliția Serviciului de Investigații Criminale au identificat și ridicat din posesia unui bărbat din Chiuza, județul Bistrița-Năsăud, trei utilaje agricole fabricate în anul 2021.

    ”Utilajele, în valoare de aproximativ 350.000 de euro, erau reclamate ca fiind sustrase din Germania, la data de 20 iunie. Totodată, poliția au mai descoperit și o semiremorcă, în valoare de aproximativ 20.000 de euro, reclamată ca sustrasă din Franța, la data de 9 mai”, au declarat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

    ”Polițiștii efectuează cercetări în cooperare cu autoritățile judiciare din Germania și Franța pentru a stabili împrejurările în care vehiculele au ajuns pe teritoriul României, documentării faptei și stabilirii vinovăției persoanelor implicate”, a transmis Serviciul de Investigații Criminale într-un comunicat de presă.

    Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale continuă cercetările în acest caz, sub aspectul comiterii infracțiunii de tăinuire.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    APCPR: Prețul porcilor, în viu, la poarta fermei – 4,95 lei/kg. Costul real de producție – peste 6,5 lei/kg Inginer agronom: De 7 luni nu mi-am găsit loc de muncă la o fermă. Agricultura trece printr-o reformă Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Primarul din Plătăreşti – drept la replică: ”Niciun arendaș nu a fost privat de emiterea adeverințelor pentru subvenții” Fermier amendat cu 6.000 de lei pentru că vindea animale la negru

    Ultimele știri

    Calamitate naturală în fermă – patru pași pentru a obține despăgubiri. Termene, acte necesare Regulament nou privind comercializarea cărnii de pasăre în UE. Standarde de ambalare și etichetare ANSVSA face demersuri pentru accesul produselor agricole românești pe piața chineză Raportul ANF, contestat de Eco Ruralis și Romapis: ”Controalele vizează țăranii și micii producători de legume. Marii fermieri, protejați!” Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă