• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plată APIA pentru subvenția restantă către agricultori și crescători de animale

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvenția restantă la ajunge în conturile fermierilor, așa cum a promis ministrul agriculturii, Petre Daea. Cu un plafon suplimentat de 27.894.255,00 lei, alocat din bugetul de stat, plățile efectuate de APIA pot demara după ce suma aprobată inițial de Guvern a fost publicată în Monitorul Oficial de joi – 14 iulie.

    Plata la motorină a fost suplimentată cu 27.894.255,00 lei după ce fermierii s-au plâns prin intermediul Agrointeligența că au primit sumele trunchiate pentru trimestrul I din 2022, lunile ianuarie – martie. Inițial APIA a anunțat pe 5 iulie că a efectuat o plată de 101.995.600 lei pentru un număr de 12.880 beneficiari cu cantitatea de motorină determinată cu acciza redusă de 65.541.423,201 litri.

    Ulterior, Agrointeligența-AGROINTEL.RO a informat că fermierii ne-au sesizat că au primit puțin peste 70 la sută din suma totală de care trebuiau să beneficieze pe fermă iar banii nu au ajuns pentru toată cantitatea de motorină cerută la plată.

    După ce semnalul nostru de alarmă a ajuns la urechile ministrului Agriculturii, Petre Daea, acesta a anunțat că va repara nedreptatea făcută agricultorilor. Un act normativ a fost introdus urgent pe ordinea de zi a Guvernului pentru a suplimenta fondurile pentru ajutorul la motorină, plătit numai parțial către fermieri. Acesta a fost și aprobat în aceeași zi și publicat în Monitorul Oficial.

    Documentul prevedea un plafon 337 de milioane lei pentru plata subvenției la motorină. Din acești bani, care vor merge și la plata pentru Trimestrul II, lunile aprilie – iunie, APIA va achita mâine 27.894.255,00 lei, ”restanța” care a rămas din trimestrul I.

    Conform unui ordin semnat de ministrul agriculturii, publicat astăzi în Monitorul Oficial, au fost aprobate diferențele cantităților de motorină determinate la plată și nedecontate de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, aferente perioadei 1 ianuarie 2022—31 martie 2022, pentru care se acordă ajutor de stat sub formă de rambursare.

    ”Diferențele cantităților de motorină sunt de 17.113.093,168 litri, valoarea ajutorului de stat aferent este de 27.894.255,00 lei”, precizează ordinul de ministru.

    Diferențele cantităților de motorină  aferente perioadei 1 ianuarie 2022—31 martie 2022 determinate la plată și nedecontate de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, pentru care se acordă ajutor de stat sub formă de rambursare sunt următoarele:

    Vă reamintim că ajutorul de stat se acordă sub formă de rambursare ca diferenţa dintre rata accizei standard şi rata accizei reduse și, pentru anul de cerere 2022, are o valoare unitară de 1,630 lei/litru, în conformitate cu HG nr. 146/2022.

    Sectoarele care beneficiază de ajutorul de stat achitat prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) sunt: vegetal, zootehnic (inclusiv apicultură n.r) și îmbunătățiri funciare.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Producțiile obținute în această vară de fermierul Dimitrie Muscă la grâu, orz și rapiță! Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție Absurdul irigațiilor din România: Fermierii cumpără pompe pentru stațiile ANIF ca să poată primi apă

    Ultimele știri

    OMV Petrom avertizează fermierii: întârzieri la livrările de motorină din cauza problemelor de aprovizionare APCPR salută noile măsuri împotriva pestei porcine africane: „Sectorul avea nevoie de un cadru legislativ consolidat” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare ”Ploaie” de amenzi după protestul oierilor. Jandarmeria Română anunță verificări în desfășurare S-a votat! Subvenție nouă de 68 euro pe cap de bovină și de 12 euro pe cap de porc la îngrășare!