• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANM anunță un nou val de căldură în 35 de județe

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Meteorologii anunță un nou val de căldură în care temperaturile vor atinge 40 de grade Celsius. 35 de județe se află sub avertizări meteo până pe 28 iulie.

    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis luni – 25 iulie 2 alerte meteo, de Cod Galben și Cod Portocaliu, valabile până  joi – 28 iulie. Conform meteorologilor, în intervalul menționat valul de căldură va persista iar disconfortul termic va fi ridicat și indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

    Iată avertizările emise de ANM:

    Avertizare meteorologică de Cod Galben

    Interval de valabilitate: 25, 26, 27 și 28 iulie
    Fenomene vizate: val de căldură, disconfort termic ridicat

    În intervalul menționat valul de căldură va persista luni (25 iulie) în jumătatea de sud-vest, iar apoi se va extinde din nou în cea mai mare parte a țării. În special în regiunile vestice și sudice disconfortul termic va fi ridicat și indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. În general temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade.

    Valul de căldură va continua și în următoarea perioadă.

    Avertizare meteorologică de Cod Portocaliu

    Fenomene vizate: val de căldură în intensificare și disconfort termic accentuat
    Interval de valabilitate: 26 iulie

    Marți (26 iulie) în Banat, Crișana, Oltenia și local în Muntenia și vestul Transilvaniei și al Maramureșului valul de căldură se va intensifica. În general după-amiaza se vor înregistra valori termice de 37…40 de grade, iar noaptea nu vor coborî sub 20…22 de grade și prin urmare disconfortul termic va fi accentuat. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

    Județele aflate sub avertizări meteo sunt: Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Giurgiu, Hunedoara, Ialomița, Mehedinți, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Tulcea, Timiș, Teleorman, Vâlcea, Vrancea, Vaslui.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat Subvenție nouă pentru bovine: 68 euro/cap. Ajutorul, votat în procedură de urgență! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA Șeful ANSVSA – apel către oieri: Opriți imediat comerțul clandestin de ovine și caprine! Riscăm blocarea totală a exporturilor!