• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S-a stins din viață fermierul Viorel Matei! Dumnezeu să îl odihnească!

    agrointeligenta.ro -

    A murit fermierul Viorel Matei! Agricultura românească este în doliu după decesul celui care a reprezentat timp de zeci de ani drepturile semenilor săi fermieri. Inclusiv în mandatul său de senator, Viorel Matei s-a dedicat îmbunătățirii legislației din sectorul agricol.

    ”De astăzi lumea agricolă din județul nostru este mai săracă! În această dimineață a încetat să mai bată inima unui agricultor dârz, cu o voință și putere extraordinare: VIOREL MATEI! De peste 30 de ani am fost împreună în multe acțiuni și activități pentru semenii noștri! De multe ori am reușit, uneori nu, dar niciodată aprecierea și respectul pentru glie și oameni nu le-am pierdut și mai ales nu le-am încălcat! Sunt convins că acolo Sus în Ceruri este nevoie și de oameni mai fermi și mai hotărâți, uneori mai greu de înduplecat, dar drepți! Discuțiile cu tine, uneori sfaturile și îndemnurile tale îmi vor lipsi! Dumnezeu în mărinimia și slava Lui să te ierte și să te odihnească în liniște și pace, prietene!”, a scris pe Facebook Nicolae Oprea, fostul director al Direcției Agricole Timiș.

    Viorel Matei avea urma să împlinească pe 9 august vârsta de 73 de ani. Viorel Matei a fost parlamentar de Timiș în legislatura 2000-2004, ales pe listele PDSR. Din iunie 2001 a devenit membru PSD. Viorel Matei a fost un lider al fermierilor din Timiș, fiind mulți ani președintele Federației Naționale a Producătorilor Agricoli din România.

    În prima jumătate a anilor 2000, Viorel Matei a fost unul din jucătorii cheie din domeniul politicilor agricole ale României, fiind considerat unul dintre cei mai influenți agricultori. În ultimii 7 ani a apărut tot mai sporadic în lumina reflectoarelor, dedicându-se exclusiv activităților de la ferma sa, o exploatație de circa 3.000 de hectare și 160 de bălțate din Cenad, județul Timiș.

    Fermierul Viorel Matei a devenit anul trecut un susținător al Asociației Forța Fermierilor, iar una dintre ultimele sale evenimente pe care le-a onorat cu prezența a fost Congresul Fermierilor, organizat de AFF în toamna anului trecut. Din cauza problemelor de sănătate, reputatul fermier nu a mai putut participa și la ediția din acest an, luptându-se cu o boală necruțătoare care, în final, i-a fost fatală.

    Ultimul interviu acordat de către Viorel Matei a fost publicat de Agrointeligența – AGROINTEL.RO (vezi reportajul: Viorel Matei, fermierul cu un destin aparte) și rămâne mărturie a unei vieți trăite sub semnul agriculturii. Colegul nostru Daniel Befu a fost cel care, în numele tuturor fermierilor și profesioniștilor din agricultură, i-a strâns mâna de bun-rămas și a așternut în online gândurile celui care a fost un mare lider al agriculturii naționale. Dumnezeu să îl odihnească!


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a aprobat legea care majorează taxele către stat. Baza de impozitare la terenul agricol crește cu 140% Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Fermierul Ștefan Gheorghiță a calculat câți bani au pierdut fermierii la subvenția APIA față de plățile de anul trecut

    Ultimele știri

    Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume DNA: 10 apicultori – fraudă de 1,2 milioane de lei din Planul Național Apicol Depozitele de legume promise prin Casa Unirea au devenit centre logistice: ”În perioada imediat următoare vom demara construcția”